REKLAMA

Popularne wiatrówki to rodzaj broni dostępnej dla każdego, kto ukończył 18 lat – nie posiadają bowiem ostrych nabojów i można je kupić bez zezwolenia. Wśród nich można znaleźć broń długą imitującą karabin lub strzelbę oraz krótką, która może wyglądać jak pistolet. Jakie jest zastosowanie wiatrówek? Czy to dobry wybór dla Ciebie? Jaki model wybrać na początek? Wyjaśniamy!

Czym jest wiatrówka i jak działa?

Wiatrówka to inaczej broń gazowa lub pneumatyczna. Z lufy wystrzeliwany jest śrut. Do prawidłowego działania niektóre typy wiatrówek potrzebują specjalnego naboju z dwutlenkiem węgla. Inne wymagają naciągnięcia sprężyny przed oddaniem strzału lub wykorzystują sprężone powietrze gromadzone w specjalnym zbiorniku.

Wiatrówki służą przede wszystkim do strzelania rekreacyjnego. Umożliwiają trenowanie celności i są świetnym sposobem na relaks i rekreację. Ze względu na to, że nie wykorzystują ostrej amunicji, nie są traktowane jak broń palna, i nabyć je może każdy, o ile jest osobą pełnoletnią. W zależności od rodzaju mogą być wykorzystywane na różne sposoby.

Dla kogo przeznaczone są wiatrówki?

Wiatrówka to nic innego jak broń rekreacyjna. Stosowana jest do treningu celności. Może być również traktowana jako sposób na rozładowanie stresu czy ciekawe spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Używana odpowiedzialnie nie stwarza zagrożenia dla ludzi czy zwierząt, dlatego nie należy się jej bać. Jeśli więc lubisz różnego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu i nieobca Ci przygoda oraz adrenalina, na pewno spodoba Ci się strzelanie z wiatrówki. Dla początkujących polecamy np. rekreacyjne wiatrówki z Protarget.pl – na stronie znajduje się szeroki wybór łatwej w obsłudze broni, która zaszczepi w Tobie zamiłowanie do strzelectwa.

Karabinek czy pistolet – rodzaje wiatrówek

Wśród wiatrówek wyróżnia się modele krótkie i długie. Pistolety i rewolwery (wiatrówki krótkie) często wyglądem przypominają broń ostrą. Można nabyć też modele automatyczne lub półautomatyczne, które zapewniają wrażenie strzelania z „prawdziwej” broni. Ponadto wiele pistoletów gazowych posiada specjalny zamek, który cofa się podczas strzału, dając wrażenie „odrzutu”.

Niewielki rozmiar i niska waga ułatwiają transport i sprawiają, że rekreacyjną wiatrówkę można zabrać ze sobą w zasadzie wszędzie. Dla wielu osób zaletą może być możliwość oddawania szybkich strzałów. Jednak pistolety średnio nadają się do treningu i sprawdzają się głównie wtedy, gdy cel ustawiony jest w małej odległości (do 15 m).

Karabinek jest znacznie większy i cięższy, przez co trudniejszy w transporcie. Tego typu wiatrówki są jednak bardziej celne, przez co lepiej nadają się do treningu (strzelania sportowego). Mają też większą moc, dlatego z powodzeniem można z nich celować do przedmiotów (zazwyczaj np. puszek czy butelek) umieszczonych w odległości 15-20 m. Długa kolba ułatwia przyjęcie prawidłowej pozycji. Do karabinka można przymocować też nowoczesny celownik optyczny (tzw. lunetę), który zapewni jeszcze więcej frajdy ze strzelania.

Jak wybrać pierwszą wiatrówkę?

Przy zakupie swojej pierwszej wiatrówki warto zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj broni (krótka lub długa). Ważna jest też moc – decyduje ona o prędkości początkowej śrutu, co z kolei przekłada się na celność oraz możliwość oddawania strzałów z większej odległości. Dobrze przyjrzeć się też rodzajowi lufy. Gwintowana zapewnia większą precyzję w kierowaniu śrutu. Najlepiej postawić też na model od renomowanego producenta – stanowi to bowiem gwarancję jakości.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki