REKLAMA

Przy zakupie drukarki rzadko kiedy zastanawiamy się, jak wygląda koszt jej eksploatacji, a jest to przecież największy wydatek, jaki przyjdzie nam ponieść. Oryginalne tusze są bowiem stosunkowo drogie, zwłaszcza przy drukowaniu dużej ilości stron. W sprzedaży dostępne są zamienniki oryginalnych tuszy, które kosztują nawet o połowę mniej. Czy warto się na nie zdecydować i co właściwie je odróżnia?

Tusze oryginalne doceniane są przede wszystkim za wysoką jakość wydruku, jednak jeśli zestawić je z zamiennikami, to okazuje się, że różnica jest nieznaczna, a w większości przypadków w ogóle nie występuje. Przeznaczone są zarówno do wydruku dokumentów, jak i fotografii oraz grafik. Tusze zamienniki zastosować można do każdego rodzaju drukarek, w tym także żelowych czy fotograficznych, jednakże wówczas należy dobrać konkretny typ tuszu. Jak prezentuje się ich wydajność? Nierzadko okazuje się, że pozwolą wydrukować więcej aniżeli tusze oryginalne. Jak to możliwe? Producenci pierwowzorów nie zawsze wykorzystują maksymalną pojemność pojemników, co jest rzadkością w przypadku ich zamienników, dzięki czemu wydrukować możemy większą ilość stron.

Tusze zamienniki- wpływ na działanie drukarki

Spotkać można się z opinią, że nieoryginalne tusze powodują uszkodzenie drukarki bądź spowalniają jej prace. Takie zarzuty nie są jednak zgodne z prawdą, ponieważ dobry zamienniki tuszu będzie działać tak samo jak jego oryginalny odpowiednik. Niemniej, producenci oryginalnych tuszy odnotowują znaczne spadki dochodów przez sprzedaż zamienników, dlatego starają się je zwalczać. Z tego też względu stosowanie zamienników może się wiązać z utratą gwarancji na sprzęt drukujący w razie jego uszkodzenia. Jak się jednak okazuje prawo unijne jasno wskazuje, że nie powinno mieć to racji bytu. Stosowanie zamienników nie może bowiem być powodem odmowy usługi gwarancyjnej, nawet jeżeli taki zapis pojawia się w karcie gwarancyjnej. Warto dodać, że taki dokument nie jest wiążącym aktem prawnym, dlatego w przypadku odmowy uznania gwarancji, należy się odwołać

Ile kosztują tusze zamienniki?

Największa przewaga zamienników nad tuszami oryginalnymi, to ich cena, która jest nawet o 60% niższa. Skąd tak duża różnica? W większości przypadków, decydując się na zakup tuszy oryginalnych, zapłacimy za ich markę. Średni koszt jednego wkładu atramentowego to ok. 45-100 złotych w zależności od jego wydajności. Jeżeli więc drukujemy znaczne ilości dokumentów, to musimy liczyć się ze znacznymi wydatkami. Najbardziej odczują to właściciele firm i przedsiębiorstw, gdzie urządzenia drukujące są mocno eksploatowane. Zakup tuszy zamienników wydaje się z ich perspektywy najlepszym rozwiązaniem. Atrakcyjne oferty pod tym względem posiada firma Drox– sprzedawca tuszy i tonerów do drukarek.

Zamienniki czy tusze oryginalne- co wybrać?

Wiele zależy od częstotliwości eksploatacji drukarki. Jeżeli zamierzamy drukować sporadycznie, to możemy pozwolić sobie na zakup tuszy oryginalnych. W innym przypadku lepszym wyborem, zwłaszcza pod względem ekonomicznym, okażą się tusze zamienniki.

- REKLAMA - Zewnętrzne linki