REKLAMA

Nowoczesne sterowniki PLC doskonałe łącza w sobie rozbudowaną funkcjonalność wraz z prostotą obsługi – także za pośrednictwem internetu.

Sterowniki posiadają szerokie zastosowanie w różnych systemach automatyki pozwalających na prostsze zarządzanie pracą maszyn, urządzeń, a nawet całych budynków zgodnie z uprzednio zaprogramowanymi algorytmami. Aktualnie najczęściej używanym komponentem tego rodzaju jest sterownik PLC, czyli sterownik programowalny, który umożliwia wprowadzanie dowolnych zmian w jego algorytmach pracy.

Przez długi czas sterowniki PLC wymagały posiadania rozbudowanej wiedzy programistycznej, aby odpowiednio zaprogramować ich pracę. Teraz jednak nie jest to konieczne – funkcyjne sterowniki PLC pozwalają na jeszcze prostszą obsługę, bez potrzeby wsparcia wykwalifikowanych inżynierów.

Sterowniki funkcyjne – proste w obsłudze i swobodnie programowalne

Od strony sprzętowej sterowniki funkcyjne to klasyczne sterowniki PLC, czyli sterowniki programowane. Z kolei pod kątem programowym wykorzystują proste w obsłudze aplikacje, dlatego praca z nimi jest tak wygodna jak ze sterownikami dedykowanymi.

Funkcyjny sterownik PLC może być swobodnie programowany, także przez rozbudowę programu, gdy pojawi się taka potrzeba. Nie ma on zatem ograniczeń charakterystycznych dla sterowników dedykowanych.

Sterowniki funkcyjne mogą wykorzystywać także gotowe, preinstalowane aplikacje, umożliwiając ich jeszcze prostsze programowanie w zależności od indywidualnych potrzeb środowiska oraz użytkownika.

Sterowniki PLC z web-serwerem oraz z wizualizacją webową

Jednym z przykładów zaawansowanych sterowników funkcyjnych wyróżniających się jednocześnie prostotą obsługi jest sterownik PLC Saia PCD od firmy Saia Burgess Controls ze Szwajcarii.

Sterowniki Saia PCD są używane do sterowania różnymi systemami automatyki, a także wspierają agregowanie danych procesowych. Każdy sterownik jest programowany w tym samym środowisku programistycznym z użyciem identycznego standardu, niezależnie od używanej platformy sprzętowej, co możliwe jest poprzez pakiet programów Saia PG5 Controls.

Innowacyjnym rozwiązaniem wykorzystywanym przez sterowniki PLC firmy Saia Burgess Controls jest wykorzystanie web-serwera, czyli serwera stron WWW. Umożliwia on używanie technologii webowych, które pozwalają na tworzenie i wyświetlanie interaktywnych wizualizacji webowych w oknie przeglądarki WWW.

W praktyce, sterowniki z web-serwerem ułatwiają tworzenie aplikacji wizualizacyjno-sterujących z użyciem przeglądarki internetowej, a także wprowadzają opcję monitorowania procesów sterowania z praktycznie każdego miejsca na świecie. Wizualizacje można prowadzić zarówno na komputerach PC, jak również na urządzeniach mobilnych.

W tym celu wykorzystuje się oprogramowanie narzędziowe Saia Web-Editor, które wchodzi w skład pakietu Saia PG5 Controls. Korzystanie z programu Saia Web-Editor nie wymaga od użytkownika posiadania wiedzy w zakresie języka HTML oraz Java. Za jego pośrednictwem możliwe jest programowanie zarówno sterowników PLC, jak również paneli operatorskich.

To powoduje, że każdy sterownik PLC od firmy Saia Burgess Controls może być jeszcze łatwiej dopasowany do indywidualnych wymagań, także bez potrzeby fizycznej obecności pracownika na miejscu, w którym sterownik ten pracuje – obsługa możliwa jest całkowicie on-line.

Sterowniki Saia PCD dostępne także w Polsce

Również w Polsce wykorzystuje się sterowniki PLC firmy Saia Burgess Controls – są spotykane w wielu instalacjach w obiektach, w maszynach i urządzeniach o wszechstronnym zastosowaniu.

Sterowniki te dostarcza firma Sabur, która od przeszło 25 specjalizuje się w branży automatyki, oferując swoim klientom niezawodne urządzenia i oprogramowanie, w tym w szczególności sterowniki programowalne PLC. Firma zapewnia również dostęp do usług serwisowych – zdalnie i lokalnie.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki