piątek, 19 kwietnia, 2024

Mieszkanie z przetargu – jak tanio kupić nieruchomość?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneMieszkanie z przetargu - jak tanio kupić nieruchomość?

Mieszkanie z przetargu – jak tanio kupić nieruchomość?

- Advertisement -

Jeśli szukasz mieszkania w atrakcyjnej cenie, koniecznie zainteresuj się przetargami mieszkaniowymi. Podpowiemy ci, na co zwrócić uwagę i co koniecznie musisz wiedzieć przed przystąpieniem do boju o swoje lokum!

Przetarg na mieszkanie – z czym to się je?

Przetargi mieszkaniowe są organizowane między innymi przez instytucje takie, jak spółki Skarbu Państwa, urzędy gmin, urzędy miast, spółdzielnie mieszkaniowe. To niebywała okazja, by zakupić mieszkanie po bardzo okazyjnej cenie. Dość często zdarza się, że lokal może być zaniedbany, od razu kwalifikujący się do generalnego remontu, jednak mimo wszystko – przetargi wypadają bardzo korzystnie cenowo i warto się nimi zainteresować – nie tylko na użytek własny, prywatny, ale także jako inwestycja w nieruchomość.

Przetarg charakteryzuje się tym, że niekoniecznie podstawą do jego zorganizowania jest zadłużenie. Może to być wygaśniecie prawa do lokalu (w przypadku śmierci właściciela, który nie pozostawił po sobie spadkobierców). Jeżeli jednak to zadłużenie jest czynnikiem decydującym o organizacji przetargu, warto wiedzieć, że kwota uzyskana z przetargu jest przeznaczana na pokrycie zadłużenia, zatem na nowego właściciela lokalu nie przechodzą nieprzyjemne, skądinąd, zobowiązania i zaległości w opłatach czynszowych.

Gdzie szukać informacji?

Informacje dotyczące przeprowadzenia przetargu są zazwyczaj ogłaszane przez organizatorów w lokalnych mediach: TV, prasie, internecie, jak również należy dokładnie śledzić tablice ogłoszeń w siedzibie organizatora przetargu czy też na klatkach schodowych – dość często zdarza się, że spółdzielnie mieszkaniowe, jako organ prowadzący przetarg i organizujący go, wywiesza informacje właśnie na tablicach, z możliwością wglądu wszystkich mieszkańców. Alternatywnym sposobem na śledzenie ogłoszeń o przetargach jest korzystanie z serwisu internetowego Listaprzetargow.pl. Jest to miejsce w sieci, w którym zgromadzone są informacje o przetargach mieszkaniowych i licytacjach komorniczych z terenu całej Polski. Oczywiście, listę wyników można zawężać do konkretnej okolicy, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Wadium

Przy przetargach obowiązuje wpłata wadium. To kwota, jaką należy uiścić, by moc przystąpić do przetargu. Jest to zazwyczaj 10% oszacowanej wartości nieruchomości i jest swoistym zabezpieczeniem organizowanego przetargu na wypadek gdyby zwycięzca przetargu nie chciał ostatecznie nabyć lokalu. W każdym ogłoszeniu o mającym odbyć się przetargu widnieje informacja o wysokości wadium, sposobie i terminie jego wpłaty (może to być gotówką, przelewem na podany numer konta lub przez założenie książeczki oszczędnościowej z możliwością podjęcia wkładu odpowiadającego wysokości wadium).

W przypadku wygrania przetargu wpłacona kwota wadium jest odliczana od ceny nabycia nieruchomości i automatycznie zostaje przekazana na poczet wpłaty należności. W przypadku, gdy nie wygramy przetargu, wadium jest zwracane w przeciągu od 3 do 7 dni od dnia licytacji.

Naturalnym jest, że wadium jest zwracane także w sytuacjach, gdy przetarg zostanie anulowany, odwołany, unieważniony lub gdy nikt nie zdecyduje się na zakup nieruchomości.

Dla kogo przetargi mieszkaniowe?

Do przetargu nieograniczonego może stanąć każdy, chyba że w ogłoszeniu zapisana została klauzula o wyłączeniu pewnej grupy z przetargu (np. pracownicy jednostki organizującej przetarg i ich rodziny). Innym rodzajem są przetargi ograniczone, do których przystąpić mogą jedynie ci, którzy spełniają kryteria i wymagania zaznaczone w ogłoszeniu.

Zdjęcie: Pixabay.com

 

- Advertisment -

Borys Budka w reakcji na manipulacje Pawła Silberta z wizytą na JOG

Minister Aktywów Państwowych odpowiedział ostro na wpis internetowy Pawła Silberta na temat przyszłości projektu budowy fabryki samochodów elektrycznych w Jaworznie. Borys Budka ostro skomentował wpis...

XVIII Zlot Food Trucków na Rynku w Jaworznie już w ten weekend

Zapraszamy serdecznie wszystkich mieszkańców i gości na kolejny Zlot Food Trucków, który odbędzie się na jaworznickim Rynku! Nie przegapcie okazji, aby cieszyć się wspólnym...

Centrum Kulturalno-Społeczne w Ciężkowicach otwarte

W Jaworznie Ciężkowicach otwarto Centrum Kulturalno-Społecznego im. Mirosława Ciołczyka. Koszt inwestycji wyniósł około 5,5 mln zł. Centrum Kulturalno-Społeczne swoją siedzibę znalazło budynku dawnej noclegowni, który...