REKLAMA

Badania statystyczne od lat wskazują, że młodzież ma współcześnie zbyt mało wolnego czasu. Wynika to z faktu rosnącego zainteresowania biernymi formami wypoczynku, takimi jak komputer, tablet, telewizja. Ciekawych aktywności fizycznych jest natomiast cała masa, a wśród nich wyjątkowo atrakcyjnie prezentuje się jazda konno. Tego rodzaju dyscyplina to nie tylko czysty trening, ale również emocjonująca przygoda, podczas której maluch obcuje ze zwierzakami, a przez to szlifuje pozytywne cechy swojego charakteru. Ponadto, tego rodzaju sport jest równie dobrą formą ćwiczeń dla osób dorosłych. Przy jeździe konnej wiek nie ma najmniejszego znaczenia. Zastanawiasz się jednak, w jaki sposób pokonać strach i wsiąść w siodło, bądź tym bardziej zachęcić do tego swą latorośl? Spójrz poniżej. Prezentujemy kilka cennych wskazówek.

 

W zdrowym ciele, zdrowy duch

Pojedyncza sesja jazdy na rumaku to kolokwialnie mówiąc- końska dawka zdrowia. Można by mnożyć w nieskończoność plusy tej dyscypliny sportowej i w zasadzie o korzyściach mówi się nawet w przypadku zaledwie paroletnich dzieci, które nie muszą osiągać szczególnych sukcesów w tej aktywności, ale pokonywać parę kółeczek na źrebaku, w towarzystwie instruktora. Niewątpliwie zaletą okazuje się zbawienny wpływ jazdy konnej na układ kostno-mięśniowy człowieka. Co więcej, to sposób na wyrobienie prawidłowej postawy- tak podczas chodzenia, jak i w pozycji siedzącej. Nie możesz utrzymać się na grzbiecie wierzgającego konia, jeżeli będziesz się garbić. By móc swobodnie unosić się na rumaku, trzeba mieć mocne nogi, co rodzi kolejny plus w postaci świetnie ukształtowanych łydek i wysmuklonych, ale umięśnionych ud. Bez dwóch zdań, wejście na konia i nawet krótka przejażdżka to czysta przyjemność, która dodatkowo kojąco wpływa na psychikę- tak dorosłego, jak i malucha. Nieprzypadkowo zatem opracowano specjalistyczną kurację jaką jest hipoterapia.

Zero strachu

Sama obecność tak gigantycznego rozmiarem i co by nie było jednak dzikiego zwierzęcia, może wprowadzać w panikę. Stres przy koniu jest jednakże zbędny, bowiem rumak to prawdziwy przyjaciel człowieka, o ile oczywiście podejdziemy do niego właściwie. Odpowiednie nastawienie to podstawa. W tym celu warto zaopatrzyć malucha w garstkę specjalnej paszy końskiej, przykładowo od Chrupka.eu, gdzie dostępne są smakowite przekąski właśnie dla rumaków. Jeśli konik zacznie dziecku jeść z rączki, to znak, że ich znajomość właśnie się rozpoczęła, a źrebak zaakceptował szkraba, więc z pewnością będzie względem niego spokojny i nieagresywny. Niektórzy stronią od konia, gdy zwierzę skieruje na nich swój wzrok, lecz jest to niepożądane zachowanie ze strony próbujących „ugłaskać” rumaka, ponieważ popatrzenie w oczy to ze strony zwierzęcia dowód aprobaty. Pamiętaj zatem, aby nie uciekać, nie wpadać w histerię i tym samym nie straszyć rumaka. Bądź wyluzowany i nienerwowy, a koń odpłaci Ci dokładnie tym samym. Czerp radość z jazdy i relaksuj się.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki