Jak uratować człowieka? To proste!

Ogólnopolska akcja bicia rekordu przy jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej dotarła do Jaworzna.

REKLAMA

W akcji organizowanej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy w ramach Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca udział wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 21 w Jaworznie – Jeleniu. W tym ważnym dniu uczniowie spotkali się z ratownikami z Kopalnianej Stacji Ratownictwa Górniczego ZG Sobieski. 

Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca obchodzony jest od 2013 roku z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji. Jego celem jest popularyzacja wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy w stosunku do osoby, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Ratownicy na specjalnych fantomach przedstawili młodej publiczności czym jest i na czym polega akcja podtrzymywania i przywracania funkcji życiowych u osoby poszkodowanej.

30 uciśnięć i dwa wdechy

Często zapominamy, że każdy z nas może potrzebować kiedyś takiej pomocy, nie pamiętamy również, że być może i my takiej pomocy będziemy musieli kiedyś udzielić. Na szczęście młodzież tę wiedzę wynosi już ze szkoły, gdzie faktycznie prowadzone są zajęcia dydaktyczne związane z udzielaniem pierwszej pomocy.

Czy warto brać udział w takich akcjach? Oczywiście, że warto. Jak informuje Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – w tym roku w akcji wzięło udział aż 105 902 rekordzistów w 1142 zgłoszonych instytucjach zlokalizowanych w całej Polsce.

- REKLAMA - Zewnętrzne linki