czwartek, 25 kwietnia, 2024

Jak przystosować komin do pieca kondensacyjnego?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneJak przystosować komin do pieca kondensacyjnego?

Jak przystosować komin do pieca kondensacyjnego?

- Advertisement -

Kotły kondensacyjne to rozwiązanie coraz bardziej popularne, stanowiące alternatywę dla tradycyjnie opalanych pieców. Urządzenia cechują się wysoką sprawnością, a dodatkowo nie wymagają dużego zaangażowania podczas obsługi. Zastosowanie takiego rozwiązania wymaga jednak przygotowania. Jak przystosować komin do pieca kondensacyjnego?

Kondensacja – na czym polega?

Kocioł kondensacyjny to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala na wykorzystanie maksymalnej ilości uzyskanego ciepła. W piecach tradycyjnych spaliny, które wyrzucane są do atmosfery, mają jeszcze bardzo wysoką temperaturę. Niestety, po wydostaniu się z przewodu kominowego, ta energia zostaje bezpowrotnie utracona. Dzięki kondensacji możliwe jest wykorzystanie również tych zasobów ciepła.

Na czym polega proces kondensacji? Działanie pieców kondensacyjnych nie jest skomplikowane i opiera się na przejściu wytworzonych spalin w stan ciekły. W ten sposób odzyskujemy tak zwane ciepło utajone. W procesie spalania w kotłach wytwarzają się zarówno para wodna, jak i dwutlenek węgla. Wysoka temperatura powierzchni palnika jest przekazywana do wody grzewczej, przepływającej przez wymiennik. Jego konstrukcja pomaga obniżyć temperaturę spalin poniżej punktu rosy, dzięki czemu para wodna ulega skraplaniu.

Wymień tradycyjny komin

Montaż pieca kondensacyjnego to korzystna inwestycja. Oznacza przede wszystkim oszczędność oraz wygodę, jednak należy pamiętać, że wymaga również odpowiedniego przygotowania. Zanim urządzenie rozpocznie działanie, trzeba zająć się przystosowaniem wylotu kominowego. Dla bezpieczeństwa instalacji należy zrezygnować z murowanego komina i zastąpić go nowoczesnym i kwasoodpornym kominem systemowym. W kotłach z zamkniętą komorą temperatura spalin może nie przekraczać nawet 80°C, a to oznacza, że para wodna skrapla się wewnątrz przewodu kominowego, wchodząc w reakcję ze związkami siarki. Skraplające się spaliny niszczą cegłę i zaprawę w tradycyjnych kominach.

Nowoczesny komin do pieca kondensacyjnego

Komin do pieca kondensacyjnego musi spełniać kilka różnych funkcji. Z jednej strony musi odprowadzać spaliny, a z drugiej doprowadzać do kotła powietrze niezbędne do procesu spalania. Dlatego w nowoczesnych wylotach stosuje się systemy koncentryczne lub rozdzielne. Jeden z przewodów służy za dopływ powietrza, a drugi odprowadza produkt spalania. Z jakiego materiały powinien być wykonany taki komin? Zastosowany budulec musi być przede wszystkim kwasoodporny. Najlepiej do tego zadania nada się kwasoodporna stal lub ceramika.

- Advertisment -

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych – jaworznickie szkoły opublikowały regulaminy naboru

Jaworznickie szkoły ponadpodstawowe udostępniły na swoich stronach internetowych regulaminy rekrutacji na kolejny rok szkolny. Rekrutacja rozpocznie się już w maju. Proces rekrutacyjny rozpocznie się 13...

Uśmiechnięty Sebastian Kuś oddelegowany na badania psychiatryczne

Przed Sądem Rejonowym w Chrzanowie odbyła się 24 kwietnia 2024 roku kolejna rozprawa Sebastiana Kusia, która wedle wcześniejszych zapowiedzi sądu miała zakończyć jego 5-letni...

Majówka 2024 w GEOsferze

Z okazji zbliżającej się majówki Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie przygotował liczne atrakcje na dni od 1 do 3 maja. Wydarzenia zaplanowane prze GEOsferę...