wtorek, 19 marca, 2024

Dzielnice: tak, a nie inaczej – Wilkoszyn – historia nazwy

Strona głównaDzielniceDzielnice: tak, a nie inaczej – Wilkoszyn – historia nazwy

Dzielnice: tak, a nie inaczej – Wilkoszyn – historia nazwy

- Advertisement -

Nazwa Wilkoszyn nawiązuje do woja Wilka, który żył na tych terenach w czasach panowania króla Władysława Jagiełły.

Podobno w założonej przez Wilka osadzie przez pewien czas rezydował wcześniej wymieniony król Polski, a w znajdującej się ongiś na tych terenach puszczy, żyli kopacze rudy galenowej zwani Wilkosami.

Obszar Krajobrazu Chronionego Dobra-Wilkoszyn, który obejmuje kompleks leśny wraz z łąkami, powstał na mocy uchwały Rady Miejskiej w 1993 roku i znajduje się w Niecce Wilkoszyńskiej.

Wilkoszyn, Obszar Krajobrazu Chronionego

Głównym zadaniem utworzonego Obszaru jest ochrona fauny i flory. Na jego terenie możemy znaleźć rzadkie oraz chronione gatunki roślin i źródła wody siarczanej. Obszar spełnia nie tylko funkcję przyrodniczą, ale i dydaktyczną.

Pozostałe artykuły:

NU

[vc_facebook]

1 KOMENTARZ

  1. Rozwinięcie tematu na podstawie internetu:”Obszar Chronionego Krajobrazu „Dobra-Wilkoszyn” utworzono na mocy uchwały Rady miejskiej w 1993 r., celem ochrony rzadkich roślin i źródeł wody siarczanej. Obejmuje on kompleks leśny wraz z łąkami północno-wschodniej części miasta, pomiędzy dzielnicami Śródmieście, Ciężkowice, Wilkoszyn i Dobra, znajdujący się w Niecce Wilkoszyńskiej. Teren otoczają Garby: Ciężkowicki i Jaworznicki, a przecina potok Łużnik, który w dzielnicy Szczakowa wpada do Koziego Bordu (dopływu Białej Przemszy). Dobrym punktami widokowymi są wzgórza Garbu Jaworznickiego (szczególnie Sodowa Góra).
    W części zachodniej Obszaru znajduje się sztuczny zbiornik wodny, który powstał w latach 70., w wyniku działalności człowieka. Ogromnym walorem tego terenu jest bardzo zróżnicowana flora (roślinność leśna, łąkowa, nadwodna i wodna) oraz fauna. Wśród nich znajdują się również gatunki rzadkie takie jak: obuwik pospolity, dziewięciornik błotny, borówka bagienna, przetacznik błotny, okrężnica bagienna oraz chronione m.in. kalina koralowa, kosaciec syberyjski, lilia złotogłów, mieczyk dachówkowaty, storczyk krwisty i szerokolistny, żłobik koralowy.
    Świat zwierząt, występujących na tym terenie, tworzą m.in. ptaki: dzięcioł duży, ptaki śpiewające – np. sikory, sójki, mysikróliki, ptaki drapieżne – jatrząb, myszołów, pustułka; ryby: karaś srebrzysty, karaś zwyczyjny, słonecznica, śliz; płazy ropucha szara, żaba trawna, traszka zwyczajna; gady: padalec, jaszczurka żyworodna; owady: chrząszcze, motyl rusałka żałobnik; a także sarny, kuny, lisy, dziki i inne zwierzęta leśne.”

- Advertisment -

Niezwykły zegar rodem z Jaworzna

Otrzymaliśmy ciekawą prośbę od naszego czytelnika. Oto jej treść: Zwracam się z uprzejmą prośbą do mieszkańców Jaworzna oraz osób mających jakąkolwiek wiedzę o warsztacie wytwórczym...

Jaworznickie hospicjum inauguruje XIX edycję Pól Nadziei

Jaworznickie Hospicjum Homo Homini im. Św. Brata Alberta zainaugurowało kolejną już odsłonę akcji Pola Nadziei. Pierwszym wydarzeniem tej wiosennej edycji było okolicznościowe spotkanie połączone...

Carrantuohill i Robert Kasprzycki na scenie Jazz Club Muzeum

Zespół Carrantuohill i gościnnie Robert Kasprzycki zagrali koncert na scenie Jazz Club Muzeum. To wyśmienite muzyczne wydarzenie miało miejsce w niedzielę 17 marca w...