Bez wody żyć się nie da – Olimpiada Wiedzy o GPW

Może być cicha, może być głęboka, może być mętna… ale jeśli jej nie ma, to dopiero robi się problem! Woda – według zapewnień naukowców to od niej wszystko się zaczęło, w niej wszystko trwa i bez niej nie przetrwa nic. Ciężko nie zgodzić się z tą opinią. O tym, jak cenny i istotny to żywioł wie młodzież z województwa śląskiego, która wzięła udział w Olimpiadzie Wiedzy o Górnośląskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i… wodzie! Głównym celem olimpiady jest promocja działań podejmowanych przez Spółkę jako strażnika bezpieczeństwa wodnego w regionie. Zgłoszenia do konkursu należało składać do 24 września.

REKLAMA

Olimpiada tradycyjnie miała charakter dwuetapowego konkursu. W pierwszym etapie wypełniona praca konkursowa musiała zawierać odpowiedzi na nadesłane przez organizatorów drogą internetową pytania dotyczące wiedzy dostępnej na stronie internetowej Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów. Runda finałowa olimpiady odbyła się w katowickiej siedzibie GPW. Polegała na udzieleniu odpowiedzi na wylosowane z puli pytania testowe. Uczestnikom towarzyszyła zgromadzona na sali publiczności, wśród której znaleźli się pracownicy GPW oraz kibice ze szkół uczestników finału.

Ten, kto liczył na łatwe pytania mógł poczuć się mocno zaskoczony. W finale trzeciej edycji olimpiady organizatorzy od uczestników wymagali mocno szczegółowej wiedzy. Pytania dotyczyły dat, konkretnych placówek, historii GPW i, co oczywiste – samej wody. Łatwo nie było! Co sprawiło najwięcej problemu uczestnikom i jak przygotowywali się do konkursu? Jak sami twierdzą – pytania były nieco zaskakujące.

Nagrody i wyróżnienia dla najlepszych uczestników olimpiady wręczono w środę 24 października w czasie tradycyjnego już spotkania przedstawicieli branży gospodarki wodnej i ściekowej w południowej Polsce – HydroSilesia. Dzięki sprawdzonej formule będącej połączeniem cyklu konferencji, debat, spotkań, a także wystawy, Forum HydroSilesia od blisko 10 lat cieszy się zainteresowaniem zarówno wystawców, jak i przedstawicieli branży wodociągowo-kanalizacyjnej, melioracyjnej i przeciwpowodziowej. To doskonały moment na wyróżnienie i nagrodzenie młodych ekspertów tematyki związanej z Górnośląskim Przedsiębiorstwem Wodociągowym.

Od kiedy człowiek nauczył się korzystać z dobrodziejstw płynących wraz z wodą, wciąż prowadzi nad nią kolejne badania, zgłębiając swoją wiedzę. Podobno w XXI wieku chemia, fizyka i technologia nie mogą funkcjonować bez siebie, zwłaszcza na temat dostarczania, przetwarzania i wykorzystania wody. Stąd zajęcia dydaktyczne, skierowane również do najmłodszych. Pierwszy dzień spotkania HydroSilesia był ogromną lekcją właśnie na temat wody i ciekawostek z nią związanych. W myśl zasady – ucząc bawi, bawiąc uczy organizatorzy i wystawcy przygotowali całą masę atrakcji dla odwiedzających.

Czym jest Wielka Lekcja o Wodzie? Inspirującym… poligonem dydaktyczno-doświadczalnym. W tym roku w Lekcji o Wodzie wzięło udział ponad 1000 uczniów z całego województwa śląskiego. Atrakcje dostosowane były do wieku odwiedzających – począwszy od najmłodszych uczniów szkół podstawowych a na młodzieży licealnej kończąc. Jedną z głównych atrakcji było profesjonalne laboratorium, w którym każdy mógł przekonać się jaką drogę pokonuje woda pobrana z rzeki lub jeziora, aby stać się mogła zdatną do picia.

Swoje pole do popisu mieli też młodzi entuzjaści doświadczeń chemicznych i fizycznych. Czy tłuszcz rozpuszcza się w wodzie? Dlaczego jajko nie tonie? A może czas przygotować mały wulkan? Wiedza małych gości była zaskakująco duża!

Pamiętajmy, że woda nie jest zasobem niewyczerpalnym i jeśli nie będziemy użytkować jej w odpowiedni sposób, kiedyś jej zabraknie. Pamiętajmy o tym przy każdej wizycie w kuchni czy łazience. Laureatom olimpiady gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

 

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki