Usługi komunalne w Jaworznie bardzo drogie

Jaworzno uplasowało się na 322 miejscu w rankingu “Wydatki mieszkańców na usługi komunalne. Sytuacja miast powiatowych w 2018 roku”.

Ranking wskazuje, że drożej jest tylko w 18 powiatowych miastach w Polsce.

Rocznie usługi komunalne w Jaworznie kosztują 3 544,59 zł.

REKLAMA

Ranking powstał poprzez oszacowanie rocznych kosztów, jakie obciążają przeciętną polską rodzinę z zakresu usług komunalnych w pięciu obszarach: zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków, odbioru odpadów, komunikacji publicznej oraz stref płatnego parkowania.

 Wydatki komunalne obciążają budżety rodzinne na poziomie od 1,3 tys. do blisko 4 tys. zł w skali roku. Mówimy tutaj o przeciętnej czteroosobowej rodzinie w modelu 2+2. Ponosi ona określone wydatki na wodę, ścieki, podatek od nieruchomości, komunikację publiczną, opłaty za odbiór odpadów, a także na strefy płatnego parkowania. Pod tym kątem zbadaliśmy miasta powiatowe i określiliśmy szacunkowo, jak statystycznie rozkłada się taka zależność – mówi agencji Newseria Biznes Hubert Goska, główny ekonomista w Curulis – Doradztwo Samorządowe.

Liderem rankingu zostało Miasto Kozienice z rocznymi wydatkami na analizowane usługi komunalne na poziomie 1 310,41 zł, zaś najniżej uplasowało się Miasto Tarnowskie Góry, gdzie łączne wydatki na usługi komunalne wyniosły 3 909,42 zł.

– Wydatki powinny być zoptymalizowane. Badanie pokazuje jednak, że nie w każdym przypadku ma to miejsce. Rozbieżności sięgające 2,6 tys. zł pomiędzy najtańszym a najdroższym samorządem pokazują, że podjęte decyzje nie zawsze odzwierciedlały najlepsze możliwe rozwiązania dla mieszkańców – ocenia Hubert Goska.

Jak podkreśla, władze samorządowe mają możliwość optymalizacji wydatków komunalnych dzięki inwestycjom i racjonalnym decyzjom. W przypadku wody czy ścieków mogą też stosować systemy dopłat dla mieszkańców.

 Takie dopłaty, które również braliśmy pod uwagę, są ulgą dla mieszkańców i część samorządów jak najbardziej je stosuje, dzięki czemu osiągnęła lepsze wyniki. Część miast zdecydowała się także na darmową komunikację publiczną i miało to korzystny wpływ na ich pozycję w rankingu – mówi Hubert Goska.

 

Raport chwali miasto Jaworzno za politykę parkingową.

“Na tle innych miast wyróżnia się organizacja strefy płatnego parkowania w Jaworznie. Tamtejszy samorząd we współpracy z Jaworznicką Izbą Gospodarczą zdecydował się wprowadzić tzw. „zielone parkingi” umożliwiające bezpłatne parkowanie samochodu przez dwie godziny. Rozwiązanie to ma zachęcać kierowców do szybszego załatwiania spraw, co przekłada się na większą rotację aut w strefie.”

Pełny raport dostępny pod adresem: https://www.curulis.pl/raport/wydatki-mieszkancow-na-uslugi-komunalne-2018

 

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki