Narodowe czytanie w Jaworznie

Naród dał się namówić na wielkie czytanie, na dokładkę to czytanie wspólne i na głos

REKLAMA

Mowa o akcji Narodowe Czytanie. W tym roku to siódma edycja tego pożytecznego przedsięwzięcia. W tym roku do wspólnej lektury wybrano „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. 

8 września gremialnie czytano w 2800 miejscach. Jak podkreślił organizator – Kancelaria Prezydenta RP – czytano na wszystkich kontynentach, a też w polskiej stacji badawczej na Antarktydzie. W Jaworznie na wspólne czytanie zaprosiła Miejska Biblioteka Publiczna. O tym, że Żeromski wielkim pisarzem był wiadomo, z pewnością „Przedwiośnia” nie wybrano przez przypadek.

Powieść to obszerna, dokonano więc wyboru fragmentów. Jak mówiła autorka tego wyboru – Anna Ptaszkiewicz-Godzina z jaworznickiej MBP – wybrano najistotniejsze i najważniejsze fragmenty utworu. Choć i tak czytano ze dwie godziny. Czytał aktor Jakub Przebindowski, który w adaptacji filmowej powieści odtwarzał rolę dowódcy Cezarego Baryki.

Nad muzyczną stroną przedsięwzięcia czuwał kwartet smyczkowy Orkiestry Kameralnej Archettti

Publika szczelnie wypełniła rzędy krzeseł przed biblioteką. Wyraźnie to wspólne czytanie przypadło publice do gustu.

Na zakończenie dobre wieści prosto z Biblioteki Narodowej – co najmniej jedną książkę rocznie czyta ok. 38 proc. Polaków, czyli jakby nie patrzeć trend spadkowy się zatrzymał. Żeby było jeszcze radośniej, dodajmy, że w Tczewie wymyślono akcję „100 przeczytanych książek na 100 lecie niepodległości”. Czytają tylko polskich autorów. Może w 100 lecie niepodległości niektórzy przeczytaliby ze dwie książki?

 

 

- REKLAMA - Zewnętrzne linki