REKLAMA

Miliardy euro, które spłynęły na polską wieś w ramach dotacji po przystąpieniu do Unii Europejskiej, zmobilizowały rolników do rozwijania swoich gospodarstw. Coraz chętniej inwestują oni w nowe maszyny, korzystając z leasingu zamiast z tradycyjnych kredytów bankowych. Zachęcać do takiego wyboru ma między innymi harmonogram sezonowy w spłacaniu rat.

 

Rosnące zainteresowanie leasingiem

Każdy rolnik zdaje sobie sprawę, że zwiększenie produkcji pozwoli na zwiększenie zarobków. Niestety inwestycja we własne gospodarstwo i nowe maszyny rolnicze nie należy do najtańszych, a to przekłada się na rosnącą popularność leasingu wśród rolników. Jak się okazuje, leasing na ciągniki siodłowe jest popularnym segmentem finansowania nie tylko u przedsiębiorców posiadających firmy transportowe. Jak ciągnik siodłowy wykorzystać w gospodarstwie rolnym?

Zastosowanie ciągnika siodłowego w rolnictwie

Okazało się, że już powstało kilka firm, które produkują ciężarówki rejestrowane jako ciągniki rolnicze. Co ciekawe, na zakup takich pojazdów rolnik może otrzymać dotację unijną. Takie rozwiązanie sprawdziło się już w Czechach, Niemczech i u kilku innych zachodnich sąsiadów Polski. Rolnicy dobierając wymienne zabudowy, z powodzeniem wykorzystują ciągniki siodłowe w gospodarstwach rolnych. Cechy samochodu ciężarowego są bezcenne przy przewozie produktów na duże odległości. Można nim przewozić nie tylko zboże, kukurydzę i ziemniaki, ale również produkty szybko psujące się, takie jak warzywa lub owoce miękkie.

Spłacanie rat w harmonogramie sezonowym

Raty leasingowe z reguły płacone są co miesiąc i większość firm nie zgadza się na fakturowanie w innych trybach. Są jednak działalności, które cechuje sezonowość przychodów. Z myślą o takich przedsiębiorcach utworzono harmonogram sezonowy w spłatach. Z takiej możliwości bardzo chętnie korzystają rolnicy. Decydując się na harmonogram płacą mniejsze raty poza sezonem, gdzie przychody rolnika są znikome lub bardzo małe, a w trakcie wiosny i lata wraz ze zwiększeniem dochodów zwiększa się rata leasingowa. Niestandardowe warunki spłat finansowania nie są zarezerwowane tylko dla rolników. Po takie rozwiązanie często sięgają również firmy budowlane.

Harmonogram sezonowy to nie jedyne udogodnienie dla rolników, które ma na celu zachęcenie tej grupy do korzystania z ofert leasingu. Rolnicy mogą również określać wysokość wkładu własnego, czas trwania umowy oraz walutę, w jakiej zaciągają zobowiązanie. Dodatkowo wszystkie formalności załatwiane są w domu rolnika, a finansowaniu podlegają również używane maszyny rolnicze.

Leasing ciągnika siodłowego lub maszyn rolniczych to jeden ze sposobów na rozwinięcie gospodarstwa i zwiększenie zysków z pracy rolnika. Dopasowanie rat spłaty zobowiązania według harmonogramu sezonowego, który zmniejsza kwotę należną w „martwym” okresie oraz kilka innych udogodnień tylko przekonują rolników, że leasing w ich wypadku jest zdecydowanie lepszy od tradycyjnego kredytu.

- REKLAMA - Zewnętrzne linki