czwartek, 25 kwietnia, 2024

Grzybobranie – wskazówki i ciekawostki

Strona głównaNewsGrzybobranie – wskazówki i ciekawostki

Grzybobranie – wskazówki i ciekawostki

- Advertisement -

Wybierając się na grzyby, należy przed wyjściem z domu zaopatrzyć się w kilka niezbędnych rzeczy oraz wiedzę.

Wybierając się na grzybobranie, należy założyć odpowiedni strój, który przede wszystkim uchroni nas przed kleszczami. Na stopy zaleca się ubranie wygodnego obuwia, czyli np. uwielbianych przez grzybiarzy kaloszy, które są dodatkowo nieprzemakalne, co jest świetnym rozwiązaniem, gdyż jak powszechnie wiadomo, grzyby uwielbiają rosnąć w miejscach wilgotnych.

Wysyp grzybów

 

Warto również zaopatrzyć się w wiklinowy koszyk i unikać zbierania grzybów do reklamówek z tworzywa sztucznego, gdyż wszelkie plastikowe torby powodują przyspieszenie procesu gnilnego, szczególnie w ciepłe, słoneczne dni.

Wybierają się do lasu pamiętajmy, aby zabrać ze sobą oprócz nowinek technicznych jak GPS tradycyjny kompas, który może uratować nas z niemałych tarapatów, gdy rozładuje nam się elektroniczna wersja tego narzędzia. Warto również przed wejściem do lasu zapisać gdzieś lokalizację naszego samochodu lub miejsce, w którym zagłębiamy się w las.

Czy jednak jedzenie grzybów przynosi jakieś korzyści?

Pomimo tego, że grzyby z powodu występującej w nich chityny są bardzo ciężko strawne, i nie należy jeść ich często, niektóre z gatunków mają właściwości przeciwnowotworowe, np. boczniak, który zawiera kwas foliowy oraz B-D-glukan.

Boczniak ostrygowaty

W grzybach jadalnych występują również witaminy z grupy B (B1 i B2), które wspomagają prawidłowe działanie układu nerwowego oraz wpływająca na wzrok i odporność witamina A, której najwięcej znajduje się w kurkach. Witamina D, która wspomaga prawidłową budowę kości, występuje przede wszystkim w pieczarkach.

Bardzo ważną informacją jest również to, że grzybów nie należy łączyć z alkoholem, gdyż niektóre badania wykazują, że ścina on w żołądku białko grzyba, które staje się jeszcze bardziej odporne na działanie soków trawiennych.

Zatrucia grzybami dzieli się na te, których objawy (np. bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka) występują stosunkowo szybko, czyli od pół godziny do pięciu godzin po zjedzeniu grzybów oraz takie, których objawy ujawniają się znacznie później np. po sześciu godzinach.

Jeżeli przypuszczamy, że ktoś w naszym otoczeniu zatruł się grzybami, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Bardzo pomocne jest również zabranie ze sobą resztek jedzenia spożytego przez chorego, które mogą pomóc w ustaleniu sprawcy zatrucia.

Śmiertelna dawka toksyn wynosi mniej niż 0,1 mg na 1 kg masy ciała zatrutego człowieka.

Podczas zbierania grzybów pamiętajmy, aby zbierać tylko te, których jesteśmy pewni, gdyż nawet jeden najmniejszy zabłąkany trujący okaz może skończyć się tragedią dla spożywających go osób.

NU

[vc_facebook]

- Advertisment -

Michał Kirker zapowiada otwarty dialog i współpracę na rzecz miasta

Michał Kirker, wybrany radnym najbliższej kadencji, zapowiada kontynuowanie działań na rzecz mieszkańców i miasta. Michał Kirker udzielił wywiadu naszej redakcji. Opowiada w nim o planach...

III Konkurs Piosenki „Płyń Głosie po Rosie” – laureaci

W dniu 22.04.2024 r. w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. G. Bacewicz w Jaworznie odbyła się kolejna, III edycja konkursu piosenki wiosennej Płyń...

Czytelnicy alarmują w sprawie wyrzucania odpadów na łąkach

Jedna z naszych czytelniczek informuje o wykrytych górach ziemi zmieszanej ze śmieciami, które zrzucono w terenach zielonych. W rejonie łąk prowadzących do osiedla Sfera zaobserwowano...