czwartek, 25 kwietnia, 2024

Wycinka drzew – o czym należy pamiętać?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneWycinka drzew – o czym należy pamiętać?

Wycinka drzew – o czym należy pamiętać?

- Advertisement -

Ostatnie nowelizacje ustawy o ochronie przyrody zliberalizowały zasady przeprowadzania wycinki drzew przez właścicieli nieruchomości. Wbrew jednak obiegowej opinii, obowiązujące aktualnie przepisy nie w każdym przypadku zwalniają właścicieli nieruchomości od uzyskania pozwolenia organów administracji na wycinkę, zaś w niektórych sytuacjach – obligują do zgłoszenia tego faktu właściwemu organowi władzy publicznej.

Stąd też, planując wycięcie jednego lub wielu drzew posadowionych na posiadanej nieruchomości, warto przed wykonaniem niezbędnych czynności zorientować się, jakie formalności będą wymagane dla legalnego ich przeprowadzenia. Ogólna zasada, zobowiązująca właściciela (posiadacza) nieruchomości do uzyskania decyzji administracyjnej, wydawanej w typowej sytuacji przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, udzielającego zezwolenia na wycięcie drzewa (art. 83 ustawy o ochronie przyrody), podlega wielu wyjątkom, które szczegółowo wymienione zostały w art. 83f ustawy.

Pozwalają one między innymi na wycinanie krzewów rosnących w skupisku o powierzchni do 25 metrów kwadratowych, a także drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza wskazanych w ustawie wartości, uzależnionych od gatunku rosnącego drzewa (od 50 cm do 80 cm). Zezwolenia nie wymaga też wycinka drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej, a także drzew lub krzewów owocowych. W ostatnim z opisywanych przypadków właściciel nieruchomości zobowiązany jest jednak zgłosić fakt planowanego wycięcia drzew do wójta (burmistrza, prezydenta miasta), jeżeli obwód wycinanych drzew przekracza wskazane w ustawie wartości. Wycięcie drzewa uzależnione jest wówczas od niezgłoszenia przez ten organ w ustawowym terminie sprzeciwu wobec planowanego działania.

Uczynienie zadość opisywanym wyżej formalnościom pozwala przejść do kolejnego etapu, który związany jest z faktycznym wycięciem drzewa. Można dokonać tego w sposób samodzielny, przy odpowiednim zabezpieczeniu terenu przed niebezpieczeństwem pochodzącym z wycinki, albo też zlecić przeprowadzenie tych czynności wyspecjalizowanym podmiotom, które zawodowo zajmują się wycinką drzew. W większości przypadków świadczone przez te podmioty usługi obejmują kompleksowy zakres działań, związanych nie tylko z samą wycinką, ale także zabezpieczeniem terenu, a także jego uprzątnięciem oraz wywiezieniem wyciętego drewna.

Firmy te pomagają ponadto przy załatwianiu niezbędnych formalności w organach administracji publicznej, dzięki czemu nie trzeba podejmować samodzielnych czynności związanych ze zgłoszeniem lub uzyskaniem decyzji administracyjnej. Której z funkcjonujących na rynku firm polecić wykonanie usługi? Wybór warto uzależnić od kilku czynników: ceny wykonania usługi, jej zakresu, terminowości oraz rzetelności wykonawcy, a także opinii, jaką cieszy się on w branży oraz wśród dotychczasowych klientów, którzy korzystali już ze świadczonych przez ten podmiot usług.

więcej na: www.komplex-breuer.pl

- Advertisment -

Uśmiechnięty Sebastian Kuś oddelegowany na badania psychiatryczne

Przed Sądem Rejonowym w Chrzanowie odbyła się 24 kwietnia 2024 roku kolejna rozprawa Sebastiana Kusia, która wedle wcześniejszych zapowiedzi sądu miała zakończyć jego 5-letni...

Jaworznicka szkoła muzyczna zaprasza na Dzień Otwarty

Jaworznicka Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Grażyny Bacewicz zaprasza wszystkich kandydatów wraz z rodzicami na Dzień Otwarty. Wydarzenie odbędzie się we czwartek 25 kwietnia,...

Turniej Boccia na Hali MCKiS

Na hali Widowiskowo-Sportowej MCKiS w Jaworznie odbył się Integracyjny Turniej Boccia. Jego organizatorami byli Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym ,,Ratownik Górniczy”, SP nr 7 w...