piątek, 19 kwietnia, 2024

Rusztowania jezdne – szybko i tanio

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneRusztowania jezdne – szybko i tanio

Rusztowania jezdne – szybko i tanio

- Advertisement -

Rusztowania jezdne są doskonałym rozwiązaniem w tych sytuacjach, w których nie trzeba jednocześnie obsługiwać dużych połaci ścian. Raz rozłożone nie muszą być rozkładane przed ustawieniem w nowym miejscu, a cała konstrukcja jest z oczywistych względów tańsza niż rusztowania wielkopowierzchniowe.

Podstawowe warunki eksploatacji

Dobre rusztowania jezdne pod względem minimalnych warunków eksploatacji nie różnią się szczególnie od rusztowań ustawianych klasycznie. Modele wyposażone w dwa koła i dwie podpory stałe są bardzo stabilne i nie wymagają nawet większych podpór na dole, a w przypadku rusztowań jezdnych na czterech rolkach zaleca się ustawienie ich jednak na nieco większej powierzchni. Nie ma co prawda ryzyka, że rolki się odblokują, jednak jeszcze na etapie ustawiania rusztowania zapewni to możliwość idealnego dobrania pozycji.

Pod względem technicznym konstrukcja nie jest znacząco różna – można używać rusztowań jezdnych praktycznie pod tym samym obciążeniem, co rusztowań stałych, aluminium, z którego się te konstrukcje składa, jest trwałe i odporne na działanie większości chemii budowlanej.

Jaki model wybrać?

Rusztowania jezdne są budowane w wielu różnych wariantach wielkości i można je dobierać dość dowolnie. Standardowy podział wykorzystuje granicę wysokości do 3 metrów, natomiast jest to podyktowane raczej względami praktycznymi. W przypadku rusztowań jezdnych o większej wysokości stosuje się dodatkowe boczne wsporniki, które stabilizują konstrukcję po ustawieniu. W niektórych przypadkach będzie to zwiększało minimalną odległość od ściany, przy której ustawia się rusztowanie i o tym warto pamiętać.

Poza tym przy wyborze można kierować się standardowymi kryteriami: wielkość, wytrzymałość, typ i wielkość pomostu roboczego, marka producenta oraz cena będą przesądzały o wyższości konkretnego modelu.

Wymiana rolek w rusztowaniach jezdnych

W niektórych modelach rusztowań rolki są akcesorium opcjonalnym. Można je dokupić oddzielnie, a bez nich używać rusztowania tak samo, jak wszystkich klasycznych konstrukcji. Nie ma natomiast rolek uniwersalnych, nie można więc z rusztowania stojącego przez dołożenie rolek zrobić jezdnego. Same rolki warto zwykle dokupić na zapas. Wprawdzie nie ulegają one szybkiemu zużyciu, raczej też nie ma problemu ze znalezieniem ich w odpowiednim sklepie, jednak mając zapasowy komplet, można po prostu uniknąć przestoju w pracy i od razu założyć zapasowe koła, jeśli stare ulegną awarii.

Przy tej okazji warto wspomnieć, że większość rusztowań jezdnych jest stabilizowana w taki sposób, aby nawet poważne uszkodzenie rolki nie doprowadziło do wypadku. Same koła mają odpowiedni projekt i nawet po uszkodzeniu zwykle mogą jeszcze podtrzymać ciężar rusztowania, a jeśli nie, to cała konstrukcja i tak powinna zachować stabilność.

- Advertisment -

Piątkowe pikniki cieszyły się sporym zainteresowaniem

Pomimo chłodu, aż dwa pikniki odbyły się w tym samym czasie w Jaworznie. Jeden zorganizowany jako „Dzień ziemi” pod płaszczką, drugi piknik na Osiedlu...

Fabryka hejtu na finale kampanii. Przekroczono granice kultury

Kampania wyborcza w Jaworznie weszła w decydującą fazę. Kandydaci na urząd prezydenta dwoją się i troją, żeby przekonać do siebie niezdecydowanych wyborców. Ich działania...

Łukasz Litewka zachęca do głosowania na Michała Kirkera

Łukasz Litewka ponownie zjawił się w Jaworznie, aby wyrazić swoje poparcie dla kandydatury Michała Kirkera na prezydenta miasta. https://www.youtube.com/shorts/qELlDYovpyk Litewka, który od lat jest aktywny w...