REKLAMA

Czy wiesz, że rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem w naszym kraju, jeśli pod uwagę weźmiemy płeć piękną?

Zdajesz sobie sprawę, że co 14 żyjąca współcześnie kobieta zachoruje na tego typu schorzenie? Niestety, ale połowie z nich nie uda się wyleczyć, a nowotwór piersi stanie się przyczyną zgonu. I chociaż nie są znane w pełni skuteczne metody zapobiegania tej choroby ani nie ma dobrego leku, który leczyłby raka całkowicie, to priorytetem jest profilaktyka.

Dlaczego chorujemy na nowotwór?

Okazuje się, że nowotwór piersi jest chorobą cywilizacyjną współczesnych kobiet. Nie można wskazać jednej przyczyny jej występowania, bo składać się na nią może wiele czynników.

Pierwszą podstawową są geny. Niestety, ale rak piersi może być dziedziczony, więc kobiety, u których w rodzinie mama, ciocia czy babcia zmagały się z tego typu nowotworem, znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka.

Wiadomo również, że rak piersi najczęściej występuje u kobiet dojrzałych. Wpływ może mieć wiek – najczęściej diagnozowany jest u pań w przedziale wiekowym 45-69 lat.

Nowatorskie podejście medyczne do tego schorzenia potwierdza, że wpływ na występowanie raka piersi może mieć również nieodpowiednia dieta, zanieczyszczenia środowiska czy bierny tryb życia. Niektórzy twierdzą również, że częściej na nowotwór złośliwy piersi zapadają kobiety, które karmiły piersią, natomiast nigdy nie zostało to naukowo potwierdzone.

Jak powinna przebiegać profilaktyka antyrakowa?

Rak piersi stanowi aż 20% wszystkich diagnozowanych nowotworów złośliwych. Najlepsze rokowania są w przypadku pacjentek, u których jest wykrywany we wczesnym stadium. Choroba w fazie zaawansowanej nie daje już żadnych szans na wyleczenie. Aby cieszyć się pełnym zdrowiem, należy przeprowadzać badania profilaktyczne. Najważniejszym jest usg piersi. Warszawa i każde inne miasto w Polsce dysponuje profesjonalnymi placówkami, w których takowe można wykonać. Co więcej, w naszym kraju każdego roku prowadzona jest kampania społeczna, mająca na celu uświadamianie Polek o zagrożeniach. Jakie wynikają poprzez niebadanie się. Podczas kampanii każda kobieta może bezpłatnie wykonać usg piersi oraz mammografię. To dwa zamienne badania, które wykonuje się w zależności od wieku pacjentki. Pierwsze badanie ultrasonograficzne warto realizować już po 20 roku życia. Zaleca się, by profilaktycznie powtarzać je raz w roku, chyba że lekarz prowadzący stwierdzi inaczej.

Walka z rakiem

Podstawową metodą leczenie raka piersi w Polsce jest zabieg chirurgiczny, który polega na oszczędzeniu piersi, a usunięciu jedynie zmian rakowych (w początkowym stadium) bądź amputacji gruczołu piersiowego z pewnym marginesem (w przypadku zaawansowanej fazy choroby). Przeważnie stosowane jest także leczenie uzupełniające w postaci chemioterapii, hormonoterapii czy radioterapii. Musimy zdać sobie sprawę, że nowotwór może przerzucać się na inne organy, w tym węzły chłonne, kości czy żołądek.

I chociaż nikt nie daje gwarancji pełnego wyleczenia, to wykrycie raka piersi w początkowej fazie daje na to ogromne szanse.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki