REKLAMA

Stworzenie atrakcyjnego ogrodu to nie lada wyzwanie, wymagające znacznego nakładu pracy, a często również pieniędzy. Niezbędne są też odpowiednie umiejętności, których wielu osobom brakuje, przez co zmuszone są konsultować się z fachowcem. O ile wybór i ulokowanie ozdób ogrodowych oraz ogólne rozplanowanie przestrzenne wydają się stosunkowo proste, o tyle oświetlenie ogrodowe i zasadzenie roślin to kwestie wymagające doświadczenia. Jakie elementy muszą się znaleźć w ogrodzie, aby móc go uznać za naprawdę atrakcyjny?

Roślinność ogrodowa

Nie ma mowy o uroczym, klimatycznym ogrodzie, jeżeli jest on pozbawiony roślinności. Podstawą  każdego ogrodu jest oczywiście zielony trawnik. Jeżeli ma on dobrze rosnąć, niezbędne jest profesjonalne zasadzenie, a następnie fachowa pielęgnacja. Z pewnością, w ogrodzie potrzebne są również krzewy, wykorzystywane często jako element ogrodzenia, jak również drzewa i oczywiście kwiaty. Podczas projektowania ogrodu warto skonsultować się z fachowcem, który profesjonalnie rozplanuje położenie poszczególnych roślin.

Jak powinno wyglądać oświetlenie ogrodowe?

Rozjaśnienie ogrodu jest niezbędne, ażeby móc z niego korzystać również po zmroku. Jednak nie najlepszym pomysłem będzie postawienie na trawniku latarni czy wykorzystanie innego, równie mocnego źródła światła. Dbając o klimat panujący w ogrodzie, warto zdecydować się np. na lampy ledowe. Można rozstawić kilka dużych lamp stojących na całej powierzchni ogrodu, a wężem ledowym lub niewielkimi żarówkami rozjaśnić ganek i altankę. Zapewni to z jednej strony funkcjonalność ogrodu po zmroku, a z drugiej wyjątkową atmosferę.

Nie można również zapominać o podświetleniu podjazdu. Jego rozjaśnienie ma funkcję praktyczną, gdyż bez świateł na całej długości drogi, trudno byłoby podjechać pod dom po zmroku. Warto w tym przypadku wykorzystać wspomniany już wcześniej wąż ledowy, bądź też stylowe lampy-latarnie, dające jednak o wiele słabsze światło niż zwyczajne latarnie uliczne.

Ozdoby ogrodowe

Ogród wydaje się zwykle niepełny, jeżeli oprócz roślin i oryginalnego oświetlenia nie pojawią się w nim również dodatkowe ozdoby i urozmaicenia. Mowa tutaj o niewielkich posągach, skalniakach czy też oczkach wodnych. Warto jednak pamiętać, że zbyt duża liczba tego typu elementów sprawia negatywne wrażenie estetyczne. Powinny one po prostu pełnić funkcję dodatków.

Zakupy przed urządzeniem ogrodu

Pragnąc uniknięcia monotonni wystroju ogrodu, warto dokonywać zakupów w różnych sklepach, bądź też w placówkach oferujących duży wybór produktów. W asortymencie większości sklepów znajdziemy oświetlenie ogrodowe – TwojPasaz.pl oferuje tutaj szeroki wybór różnego rodzaju oświetlenia. Na stronie internetowej sklepu klienci znajdą lampy, żarówki i węże, które w zupełności wystarczą, aby oświetlić absolutnie cały ogród.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki