środa, 24 kwietnia, 2024

Odlewy ciśnieniowe – czy warto?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneOdlewy ciśnieniowe – czy warto?

Odlewy ciśnieniowe – czy warto?

- Advertisement -

Aby wyprodukować gotowy komponent metalowy używa się przede wszystkim dwóch technologii – odlewania ciśnieniowego oraz piaskowego. W tym artykule przybliżymy pierwszą metodę, opiszemy jej największe zalety oraz cechy charakterystyczne.

Odlewnictwo ciśnieniowe – metoda 

Odlewy ciśnieniowe powstają na skutek wtłoczenia ciekłego metalu do formy odlewniczej. Jak sama nazwa wskazuje jest to możliwe dzięki wysokiemu ciśnieniu.  Maszyny, dzięki którym można uzyskać tego typu odlew to maszyny ciśnieniowe. Ciekły metal zostaje do formy wtłoczony pod wpływem ciśnienia wytworzonego przez tłok.

Odlewy ciśnieniowe – gdzie się je stosuje?

Metoda odlewu ciśnieniowego jest bardzo powszechna. W Polsce stosuje się ją w 70% przypadków odlewów ze stopu aluminium oraz niemal zawsze jeśli mowa o stopach cynku i magnezu. Najczęściej odlewy ciśnieniowe stosuje się w produkcji części samochodowych – pomp, turbin, bloków silnika i wielu innych.

Charakterystyka odlewów ciśnieniowych

Odlewy ciśnieniowe charakteryzują się świetnymi właściwościami fizycznymi oraz mechanicznymi. Wyroby przygotowane w ten sposób są trwałe i bardzo dokładne jeśli chodzi o odwzorowanie kształtu formy. Ważną cechą tej technologii jest także niezwykła precyzja wykonania – można uzyskać dzięki niej skomplikowane kształty, o wielu detalach. Inaczej mówiąc komponent metalowy, stworzony poprzez odlewnictwo ciśnieniowe, jest po prostu o wiele bardziej estetyczny i precyzyjny.  

Dlaczego warto?

Główne cechy charakterystyczne odlewów ciśnieniowych są równocześnie odpowiedzią na pytanie, dlaczego warto zdecydować się na tę metodę wytwarzania wyrobów metalowych. W porównaniu np. z metodą piaskową, produkty tworzone pod ciśnieniem mają o wiele gładszą powierzchnię i są dokładniejsze. Dokładność jest natomiast nie tylko ważna ze względów estetycznych, ale i praktycznych. Takie produkty o wiele lepiej i łatwiej jest potem dopasować do innych elementów. W kontekście ochrony środowiska warto wspomnieć również o tym, że komponenty wykonane tą metodą można z łatwością poddać recyklingowi.

- Advertisment -

Uśmiechnięty Sebastian Kuś oddelegowany na badania psychiatryczne

Przed Sądem Rejonowym w Chrzanowie odbyła się 24 kwietnia 2024 roku kolejna rozprawa Sebastiana Kusia, która wedle wcześniejszych zapowiedzi sądu miała zakończyć jego 5-letni...

Jaworznicka szkoła muzyczna zaprasza na Dzień Otwarty

Jaworznicka Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Grażyny Bacewicz zaprasza wszystkich kandydatów wraz z rodzicami na Dzień Otwarty. Wydarzenie odbędzie się we czwartek 25 kwietnia,...

Turniej Boccia na Hali MCKiS

Na hali Widowiskowo-Sportowej MCKiS w Jaworznie odbył się Integracyjny Turniej Boccia. Jego organizatorami byli Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym ,,Ratownik Górniczy”, SP nr 7 w...