REKLAMA

Twoja strona internetowa prezentuje się dobrze, jest czytelna ale długo się otwiera? Wiesz, że możesz wpłynąć na to, aby strona internetowa wyświetlała się jeszcze szybciej? Nie wiesz jak wpłynąć na współczynnik odrzuceń, a co za tym idzie, chcesz zatrzymać internautę jak najdłużej na swojej stronie internetowej? Podpowiadamy jak zadbać o to, aby Twoja strona internetowa wczytywała się szybko, nawet na urządzeniach z wolnym internetem.

1. Zadbaj o wagę swoich elementów graficznych na stronie internetowej.

Zdecydowana większość internautów oczekuje, że każda odwiedzana przez nich strona internetowa wczytywała się niemal natychmiastowo. Wielu internautów decyzję o pozostaniu na stronie internetowej podejmuje w kilku pierwszych sekundach. Kluczowym elementem w tym przypadku jest ładowanie poszczególnych elementów na stronie. Obecnie niemal każdy nie jest w stanie czekać kilkunastu sekund na kompletne załadowanie się strony internetowej. W ten sposób już tracimy potencjalnych klientów odwiedzających naszą stronę internetową. Jeżeli chcemy, aby potencjalny klient został na naszej stronie internetowej, musimy „odchudzić” naszą stronę, głównie wagę naszych zdjęć. Jeżeli Twoja strona internetowa jest stworzona na systemie CMS WordPress, to rozwiązanie znajdziesz w repozytorium wtyczek. Jeżeli jednak Twoja strona internetowa nie została wyposażona w system CMS lub jest to rozwiązanie autorskie, to jedynym rozwiązaniem jest ręczne odchudzanie wagi zdjęć. W przypadku wtyczek do systemu WordPress, wystarczy zainstalować wtyczkę, a ta wykona za nas całą pracę. Systemy autorskie lub bez CMS-a wymagają logowania się na serwer FTP, następnie pobranie wszystkich elementów graficznych z serwera, wykonanie na nich bezstratnej kompresji, a następnie nadpisanie wszystkich elementów graficznych na serwerze FTP.

2. Zadbaj o pamięć podręczną przeglądarki internetowej.

Profesjonalne tworzenie stron www na pewno zadba o ten element, gdyż wpływa to na szybkość wczytywania się strony internetowej. Czym jest i jak działa pamięć podręczna przeglądarki internetowej? Pamięć podręczna przeglądarki to nic innego jak specjalnie oznaczone miejsce na naszym dysku twardym, w tym miejscu nasza przeglądarka internetowa przechowuje części naszej strony internetowej. Przyśpieszenie naszej strony internetowej polega na tym, że internauta, który odwiedza naszą stronę po raz kolejny, nie ściąga wszystkich elementów naszej strony internetowej z internetu, a tylko jej części. Drugą część naszej strony internetowej otrzymuje ze swojego dysku twardego.

3. Bezpieczeństwo to podstawa każdej strony internetowej.

Niestety, nie każdy właściciel strony internetowej o tym pamięta. Bezpieczeństwo strony internetowej jest jego fundamentalną podstawą funkcjonowania. Statystycznie każdego dnia Google oznacza 9500 strona internetowych jako zainfekowane złośliwym oprogramowaniem. Jeżeli nasza strona zostanie oznaczona w ten sposób, nikt na nią nie wjedzie ze względu na obawę utraty danych. Tworząc stronę internetową lub optymalizując, zadbaj o tzw. „zieloną kłódkę” przy Twoim adresie URL. Zrobisz to podpinając certyfikat bezpiecznego szyfrowania protokołem SSL. Na tym jednak nie koniec. Dbając o bezpieczeństwo swojej strony internetowej, musisz regularnie aktualizować wszystkie swoje dodatki na stronie, zmieniać hasła dostępowe do panelu administracyjnego, wyłączyć dostęp do serwera FTP czy nadać odpowiednie uprawnienia do edycji plików na serwerze FPT (tzw. CHMOD).

Powyższe propozycje to tylko przykłady, które możesz wdrożyć na swojej stronie internetowej. Możliwości przyśpieszenia strony internetowej jest bardzo dużo. W sytuacji, w której nie masz wystarczającej wiedzy lub doświadczenia, najlepiej zadanie przyśpieszenia strony internetowej zleć specjalistom. Jeżeli jednak stoisz przed wyborem firmy, która stworzy dla Ciebie stronę internetową, koniecznie wybierz tą, która już na etapie tworzenia strony internetowej zadba o to, aby ta wczytywała się bardzo szybko.

Tomasz Bołoz, Agencja reklamowa Damtox

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki