15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

15 sierpnia chrześcijanie świętują Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Choć Biblia tego wydarzenia nie wspomina, to kult Maryi Panny Wniebowziętej sięga V wieku. W roku 1950 papież Pius XII ogłosił dogmat, że “Maryja Matka Chrystusa wraz z ciałem została wzięta do nieba”.

Święto to nazywane też bywa Wzięciem, Przejściem, Zaśnięciem. W polskiej tradycji zwane jest świętem Matki Bożej Zielnej. Już w X wieku znany był zwyczaj święcenia w tym dniu ziół, kwiatów, owoców i zbóż. Po poświęceniu  zanoszono je do domu. wraz z palmą wielkanocną i wiankami z Bożego Ciała miały chronić przed burzami, gradobiciem, powodzią i szkodnikami. Miały też przynosić dostatek. Wierzono, że poświęcone zioła przyśpieszą zdrowienie.
Jaworznianie święcili tego dnia w Kolegiacie kwiaty i zioła. Tradycyjnie od 35 lat tego dnia zespół śpiewaczy Jaworznianki składa na ołtarzu dary. Dopatrzyliśmy się też pana, który świecił dla odmiany jedną małą gałązkę pokrzywy. W kolegiacie tego dnia śpiewana jest stara pieśń O, Maryjo w niebo uniesiona, nad anielskie chory wywyższona. Pochodzi ona ze śpiewnika ks. Siedleckiego.
- REKLAMA -
Zewnętrzne linki