piątek, 19 kwietnia, 2024

Znaczenie zdrowego odżywiania dla organizmu

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneZnaczenie zdrowego odżywiania dla organizmu

Znaczenie zdrowego odżywiania dla organizmu

- Advertisement -

Według Światowej Organizacji Zdrowia społeczeństwo europejskie ma coraz większe problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi. Szacunki są więcej, niż niepokojące. W ciągu kilku najbliższych lat, liczba osób otyłych ma przekroczyć 30%.

Jednym z głównych czynników mających wpływ na nadwagę jest nieodpowiednie odżywianie. Niepełnowartościowa, niezdrowa i niezbilansowana dieta wpływa także na pojawianie się szeregu innych defektów.

(Poznaj skuteczną dietę redukcyjną – https://byc-zdrowym.pl/skuteczna-dieta-redukcyjna/)

8 powodów dla których warto zadbać o zdrową dietę!

Atrakcyjniejsza sylwetka ciała


Pierwszym objawem niezbilansowanej diety są defekty sylwetki. Pojawiająca się tkanka tłuszczowa szybko uwidacznia nasze kulinarne słabości. Zignorowanie gromadzących się kilogramów może skutkować pojawieniem się otyłości I, II lub III stopnia.

Ograniczenie ryzyka wystąpienia trądziku, rozstępów i cellulitu

Osoby, które odżywiają się w sposób niezbilansowany i nieregularny borykają się z wieloma różnymi defektami skóry. Trądzik, rozstępy czy cellulit są charakterystyczne dla osób otyłych. Owszem, mogą być wywoływane przez szereg innych czynników, jednak – badania dowodzą, że prawdopodobieństwo ich wystąpienia zwiększa się wówczas, gdy nie dbamy o to, co jemy.

Ograniczenie ryzyka wystąpienia chorób nowotworowych

Nadwaga i otyłość to przypadłości, które powodują, że ilość komórek w organizmie znacząco się zwiększa. To z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia komórek nieprawidłowych. Niezwykle charakterystyczne dla otyłości i nadwagi są choroby nowotworowe układu trawiennego.

Ograniczenie ryzyka wystąpienia chorób układ krążeniowo-sercowego

Zbyt duża waga może skutkować znacznym osłabieniem układu krążeniowego-sercowego. Miażdżyca, nadciśnienie tętnicze czy nawet zatory – to wszystko może być wywołane przez nadmierną ilość tkanki tłuszczowej w organizmie.

Ograniczenie chrapania i OBS

Czy wiesz, że nieodpowiednie nawyki żywieniowe sprzyjają występowaniu chrapania i bezdechu sennego? Nadwaga powoduje ucisk szyjny, który może skutkować ograniczeniem przepływu powietrza. Początkowo pojawiać się może tylko chrapanie. Z czasem jednak, postępujące zaburzenie może doprowadzić do epizodycznych przerw w oddychaniu.

Zwiększenie witalności

Zdrowe odżywianie to nie tylko mniejsze ryzyko wystąpienia różnorakich przypadłości i chorób. To także zwiększenie sił witalnych. Wszak, dobrze zbilansowana, pełnowartościowa dieta doprowadza do ogólnej poprawy pracy organizmu. To z kolei skutkuje zwiększonymi siłami.

Poprawa samopoczucia

Amerykańscy naukowcy udowodnili, że osoby, które dbają o swoją dietę – cieszą się zdecydowanie lepszym humorem. I choć, z całą pewnością trudno to zmierzyć, to… jest w tym sporo racji. Zdrowe odżywianie wpływa ogólnie na nasza kondycję. Im jest ona lepsza, tym lepiej się czujemy. To jasne.

(Dowiedz się więcej o tym jak zdrowo się odżywiać – https://byc-zdrowym.pl/jak-zdrowo-sie-odzywiac/)

Poprawa pewności siebie

Czy dieta może wpływać na naszą pewność siebie? Oczywiście! Lepsze samopoczucie, atrakcyjniejszy wygląd, brak wielu defektów – to czynniki, które bez wątpienia znajdują przełożenie na samoocenę i pewność siebie.

Jak powinna wyglądać zdrowa dieta?

W dzisiejszych czasach dostęp do informacji jest tak duży, że nie ma większego problemu ze znalezieniem gotowego jadłospisu na odchudzanie. Należy mieć jednak na uwadze, że nie każdy jadłospis sygnowany jako „zdrowy” jest takim w rzeczywistości.

Zdecydowanie najrozsądniejszym rozwiązaniem jest stworzenie własnej diety, w oparciu o kilka podstawowych zasad, tj.:

  1. Zasada optymalnego bilansu
    Obliczamy bilans wartości odżywczych w oparciu o wiek, płeć, wagę, wzrost oraz wskaźnik aktywności fizycznej:
  • Mężczyzna: [66,47 + (13,7 x waga) + (5 x wzrost) – (6,76 x wiek)] x wskaźnik aktywności fizycznej (od 1,4 do 2,4).
  • Kobieta: [665,09 + (9,56 x waga) + (1,85 x wzrost) – (4,67 x wiek)] x wskaźnik aktywności fizycznej (od 1,4 do 2,4).
  1. Zasada pełnowartościowości
    Dieta powinna być oparta o białka (pełnowartościowe), węglowodany (złożone) i tłuszcze (tylko i wyłącznie zdrowe). Ponadto, należy zadbać o dostarczenie wszelkich minerałów i witamin (w pożywieniu lub w postaci suplementu).
  2. Zasada pro-zdrowotności
    Wybierać należy produkty zdrowe, naturalne. Im produkt ma krótszy skład, tym lepiej.
  3. Zasada regularności
    Posiłki należy przyjmować w równych odstępach czasu, o stałych porach.

Więcej porad znajdziesz na naszym blogu o zdrowiu i żywieniu.

- Advertisment -

Wywiad z Beatą Kirker: Trudne czasy spowodowały, że Michał wcześnie stał się silny i samodzielny

Beata Kirker udzieliła osobistego wywiadu specjalnie dla naszej redakcji. Opowiada w nim o swoim synu Michale o tym, jakim jest człowiekiem. Ten osobisty wywiad z...

Bajeczne widowisko Cyrku Arena. Poczuj magię cyrku!

Polski Cyrk Arena kolejny raz zaprasza na magiczne i kolorowe widowisko dla widzów od lat 2 do 102. Tego roku artyści przygotowali program, w...

EIGHTBIT – bezpieczeństwo danych firmy i wsparcie IT w jednym miejscu

Współczesny rynek pełen jest wyzwań, a bezpieczeństwo danych firmy to fundament, którego nie można zaniedbać. Wielu właścicieli mniejszych przedsiębiorstw nie zdaje sobie sprawy, jak...