W Klubie zdrowia o cukrzycy

Klub zdrowia prowadzony przez Chrześcijańską Służbę Charytatywną przy jaworznickim zborze adwentystów zakończył wiosenny cykl wykładów. Sam zamysł klubu i proponowane tematy prelekcji okazały się bardzo pożytecznym przedsięwzięciem. Każdy z wykładów gromadził liczną grupę słuchaczy.

REKLAMA

Ostatni z wykładów wiosennego cyklu poświecono terapii dietą roślinną cukrzycy typu 2. Wykład prowadziła lek. med. Kamila Szłowieniec, stażystka klinik w USA i w Europie. Mechanizm cukrzycy jest następujący: cząsteczki glukozy z pożywienia wnikają do każdej komórki organizmu człowieka, tam przetwarzane są w energię. Chore komórki glukozy nie wpuszczają. We krwi podnosi się więc jej poziom. Wpływa to źle na funkcjonowanie całego organizmu. Tak powstaje cukrzyca. Czy jest ona wynikiem złego stylu życia i złej diety czy też jest ona chorobą genetyczną?

Wyróżniono dwa typy cukrzycy – pierwszy i drugi. Czym one różnią się między sobą?

W którym momencie reakcje naszego organizmu powinny dać nam do myślenia? Kiedy prawdopodobnie zaczyna się cukrzyca?

W ostatnim czasie naukowcy z Glasgow University stwierdzili, że cukrzycę typu 2 można cofnąć stosując odpowiednią dietę. Co więc należy jadać, a z czego zrezygnować?

Nasz codzienny sposób odżywiania bywa bardzo niezdrowy. Czy jadanie słodyczy może być zgubne w skutkach?

Na prelekcji odnaleźliśmy też osobę, której udało się zapanować nad cukrzycą zmieniając dietę.

Na zakończenie zaskakujący wyimek z tej arcyciekawej prelekcji. W jelitach człowieka żyją bakterie, które szczególnie lubią cukry proste pochodzące ze słodyczy. Produkują z nich tryptofan, z którego powstaje serotonina – hormon zadowolenia. Mózg człowieka kojarzy więc słodycze z radością. Skutki tego zwodniczego zadowolenia są opłakane. A poza tym nie może być tak, żeby bakterie rządziły naszym mózgiem. Przemyślcie to.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki