REKLAMA

Mały wypadek nie jest czymś poważnym. Sprawa jednak trochę się komplikuje, kiedy do zdarzenia dochodzi poza granicami rodzimego kraju. Bez odpowiedniego przygotowania możesz poczuć się zagubiony. Warto zabezpieczyć się na taką ewentualność podejmując odpowiednie kroki i zdobywając przydatne informacje przed wyjazdem.

OC za granicą

Przed wyjazdem musisz dowiedzieć się, czy OC zakupione w Polsce będzie honorowane w danym kraju. We wszystkich krajach, których ubezpieczeniowe biura narodowe są sygnatariuszami Porozumienia Wielostronnego (w Polsce to Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych), nie wymaga się posiadania żadnych dodatkowych dokumentów. Są to m.in. wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej.

W niektórych krajach należy posiadać tzw. Zieloną Kartę, która jest Międzynarodowym Certyfikatem Ubezpieczeniowym. Ten dokument stanowi dowód, że posiadacz pojazdu jest objęty ubezpieczeniem OC zgodnie z prawem ubezpieczeniowym obowiązującym w danym kraju. Jest respektowany w krajach należących do Systemu Zielonej Karty. Można go wykupić na terenie Polski lub w momencie przekraczania przejścia granicznego.

W innych krajach należy wykupić dodatkowe ubezpieczenie OC, które będzie obowiązywało ich terenie.

Co ze sobą mieć?

Zanim pomyślimy o dodatkowym wyposażeniu, sprawdź, czy masz wszystkie standardowe przedmioty, które powinny znaleźć się w samochodzie. Jeśli nie będziesz mieć podstawowych rzeczy, dodatkowe mogą wcale nie być tak przydatne. Dowiedz się, co jest wymagane w kraju, do którego zamierzasz wyjechać.

Oprócz tego warto mieć formularz wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym (tzw. accident statement) zarówno w języku polskim, jak i w angielskim. Dzięki temu proces likwidacji szkody może zostać znacznie usprawniony. Można go uzyskać np. na stronie Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Warto także pomyśleć o tym, co w ogóle zrobić po samej stłuczce. W ofercie towarzystw ubezpieczeniowych można skorzystać z assistance. W zależności od twoich potrzeb i kraju, do którego się wybierasz, proponowane są różne warianty. Np. najwyższy wariant w UNIQA zawiera m.in. holowanie do 1200 km w Europie, samochód zastępczy na miesiąc, zakwaterowanie, tłumacza, medyka i kierowcę!

Warto także zapoznać się z prawem obowiązującym w danym kraju. Dzięki temu dowiesz się, czego jeszcze potrzebujesz i jak się zachować w razie stłuczki.

Zachowanie w razie stłuczki

Po zabezpieczeniu miejsca wypadku należy przejść do formalności. W zależności od tego, kto jest sprawcą zdarzenia drogowego, nasze zachowanie i podjęte kroki mogą być różne.

Jeśli jesteś poszkodowanym, najważniejsze jest wypełnienie wspomnianego wyżej formularza wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Przydatne będą także oświadczenie sprawcy szkody lub protokół policji.

W przypadku, jeśli to ty jesteś sprawcą zdarzenia, także powinno się skorzystać z formularza wspólnego oświadczenia. Oprócz tego jako odpowiedzialny za stłuczkę, musisz podać nr rejestracyjny oraz markę pojazdu. W celu ułatwienia likwidacji szkody warto udzielić dodatkowych informacji, takich jak: numer polisy OC, nazwę ubezpieczyciela czy imię i nazwisko kierującego pojazdem.

Co ważne, nie podpisuj żadnych dokumentów w języku, którego nie znasz. Jeśli natrafisz na kogoś nieuczciwego, możesz z tego powodu ponieść nieprzyjemne konsekwencje.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki