REKLAMA

Wózki widłowe używane to idealna alternatywa do zakupu nowego drogiego sprzętu do magazynu. Jednak, dla wielu przedsiębiorców kupno używanych pojazdów jest bardzo stresującym i problematycznym zadaniem. Jesteś jednym z nich? To właśnie dla Ciebie przygotowaliśmy zbiór porad, o których koniecznie warto pamiętać, dokonując zakupu używanego sprzętu.

W przypadku każdego typu urządzeń czy pojazdów, poza jakością i wytrzymałością, liczy się oczywiście cena. Szukanie atrakcyjnych rozwiązań finansowania jest całkowicie normalną taktyką stosowaną przez wszystkie osoby, które mają ograniczony budżet lub po prostu nie lubią przepłacać.

Jak zaoszczędzić na wózkach widłowych?

Istnieje co najmniej kilka opcji i możliwości zaoszczędzenia na zakupie jednego z popularnych widlaków. Poniżej zaprezentujemy Ci najdogodniejsze z nich:
1. Szukaj promocji.
Oczekiwanie na promocję czy obniżki cen jest zdecydowanie taktyką przeznaczoną tylko dla najbardziej cierpliwych osób, którym nowy sprzęt nie jest niezbędny na “już”. Nigdy nie wiadomo kiedy nadarzy się dobra okazja, promocja czy wyprzedaż. Do tego, jeśli czekasz na obniżkę cen wózków spalinowych, a po pół roku okazuje się, że promocja dotyczy tylko elektrycznych, możesz nie być zadowolony.
2. Skorzystaj z płatności ratalnej.
Wielu dealerów wózków widłowych ma w swojej ofercie atrakcyjne propozycje finansowania sprzętu. Tak jak np. marka Manitou, która oferuje zakup wózka przy wkładzie własnym 50% netto w dogodnych ratach 0% lub dogodną propozycję niskich rat przy wkładzie własnym w wysokości 30% kosztu zakupu wózka.
Chcesz wiedzieć więcej? Odwiedź www.manitou24.pl i sprawdź zakładkę “Usługi”.
3. Wynajmij na krótki lub długi termin.
Współcześnie równie popularne, co dogodna możliwość finansowania, jest wprowadzenie możliwości wynajmu maszyn na krótszy (do 3 miesięcy) lub dłuższy (nawet kilka lat) okres. Jest to doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które wózków widłowych potrzebują tylko sezonowo lub okazjonalnie, ale także dla tych właścicieli firm, którzy chcą zminimalizować koszty utrzymania floty. Warto wiedzieć, iż w tym przypadku istnieje możliwość wliczenia kosztów najmu i wynajmu w koszty uzyskania przychodu.
4. Wybierz wózki widłowe używane.
Innym rozwiązaniem jest oczywiście kupno używanych wózków widłowych. Zakup używanego sprzętu wcale nie musi być ryzykownym przedsięwzięciem. Warto jednak (już na samym początku) upewnić się, że sprzęt pochodzi z wiarygodnego źródła oraz spełnia kilka podstawowych wymagań, aby można było uznać go za w pełni sprawny.

Na co zwrócić uwagę kupując wózek widłowy używany?

Istnieje kilka ważnych i podstawowych parametrów, o których koniecznie trzeba pamiętać w przypadku podjęcia decyzji o zakupie wózka widłowego używanego. Najważniejszą kwestią, mającą wpływ na jakość sprzętu jest oczywiście:
1. Źródło zakupu – najbezpieczniejszym miejscem, w którym pojawiają się wiarygodne oferty wózków widłowych używanych są oficjalne strony dealerów poszczególnych marek.
Oczywiście, wiele osób decyduje się także na kupno widlaków za pośrednictwem popularnych portali ogłoszeniowych i społecznościowych czy prasy. Jednak wybierając tę formę zakupu, niezbędne jest także zwrócenie szczególnej uwagi na kolejny aspekt:
2. Oryginalność sprzętu – w tym przypadku warto zadbać o to, by sprzęt, który nabywasz pochodził z renomowanej, znanej firmy. Ma to bezpośredni wpływ na jego jakość, żywotność oraz wydajność. Markowe wózki widłowe używane z pewnością są nieco droższe od tych niefirmowych, sprowadzanych z Chin. Natomiast w przypadku oryginalnego sprzętu nie musisz martwić się o trzecią ważną kwestię, czyli:
3. Serwisowanie oraz części zamienne – każdy, a tym bardziej używany sprzęt może być narażony na awarie. Warto o tym pamiętać już na etapie jego zakupu. Wielu dealerów ma punkty serwisowe w całej Polsce, a także łatwy i szybki dostęp do części zamiennych. Co istotne, nawet na używane pojazdy obowiązuje…
4. Gwarancja zakupu – na przykład: wybierając wózki widłowe używane Toyota Widłowe możesz uzyskać na nie aż do 24 miesięcy gwarancji (jesteś zainteresowany? Sprawdź tutaj ). Gwarancja i poprawne działanie sprzętu jest bardzo ważne, ponieważ nawet jeśli dokonujesz zakupu używanego sprzętu, musisz pamiętać, że wymagana jest…
5. Rejestracja w Urzędzie Dozoru Technicznego – jest obowiązkowa także w przypadku wózków widłowych używanych. Po zakupie urządzenia, należy złożyć pisemny wniosek o zarejestrowanie wózka w najbliższym stosownym oddziale. Oficjalna rejestracja pojazdu jest niezbędna, jeśli ma być on wykorzystywany w jakimkolwiek mniejszym czy większym przedsiębiorstwie.

Jak zarejestrować wózek widłowy używany?

Procedura rejestracji nowych i używanych wózków widłowych jest dość podobna. Do najbliższego oddziału UDT nalezy zgłosić się z prawidłowo wypełnionym wnioskiem (można go pobrać ze strony Urzędu Dozoru Technicznego) oraz Dokumentacją Techniczno-Ruchową (w skrócie DTR) i kserokopią ostatniego protokołu i decyzji dopuszczenia do rejestracji.
Po weryfikacji przez urząd złożonych dokumentów, zostanie przeprowadzone badanie techniczne pojazdu, które będzie miało na celu określenie tego, czy wszystkie jego systemy funkcjonują poprawnie i czy może on zostać dopuszczony do eksploatacji.
W trakcie badanie technicznego sprawdza się m.in:
– szczelność układu hydraulicznego;
– poprawność działania układu kierowniczego i hamulcowego;
– poziom zużycia wideł i opon oraz łańcuchów,
– działanie oświetlenia oraz sygnalizacji dźwiękowej,
– prawidłowe oznakowanie wózka.
Od czasu zarejestrowania wózka widłowego używanego w UDT, pojazd będzie podlegał regularnym przeglądom technicznym, które musi wykonywać wyłącznie przygotowany do tego i uprawniony konserwator.
W przypadku wózków z pełnym dozorem technicznym takie przeglądy powinny odbywać się co 30 dni, natomiast w przypadku pojazdów o ograniczonym dozorze technicznym – co 60 dni (o ile pojazd nie ma innych zaleceń wydanych przez producenta).

Podsumowanie

Wybór wózka widłowego używanego to dobra i rozsądna decyzja, która pozwala na poczynienie znacznych oszczędności. O ile oczywiście, przed zakupem zwróci się szczególną uwagę na omawiane w powyższym artykule aspekty, takie jak: źródło zakupu, oryginalność sprzętu, możliwość serwisowania i dostępność części zamiennych oraz ogólny stan techniczny pojazdu, umożliwiający jego rejestrację i bezpieczne użytkowanie.

Szukasz wózków widłowych nowych lub używanych?
Znajdziesz je na www.cesab.pl

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki