REKLAMA

Piękny ogród, cieszący oko zielenią i kolorami kwitnących kwiatów, do którego aż miło wyjść i usiąść przy stoliku z filiżanką kawy, to marzenie wielu osób decydujących się na zamieszkanie na wsi. Ty też zdecydowałeś/aś się na dom z ogrodem? Pamiętaj, że ogród cały czas wymaga pracy. Nie wystarczy, że posiejesz i posadzisz wybrane rośliny. Musisz o nie później odpowiednio dbać, bo inaczej Twój ogród może nie wyglądać tak, jak sobie wyobrażałeś/aś.

Podlewanie to podstawa
Podlewanie roślin to jedna z najważniejszych czynności, które musisz regularnie wykonywać w swoim ogrodzie. Szczególnie ważne jest wtedy, gdy jest gorąco i sucho. Podlewaj rośliny konewką lub wężem ogrodowym z regulowaną końcówką. Do wody możesz dodać płynny nawóz. Podlewaj tylko wieczorem lub rano. Przy okazji pamiętaj o odchwaszczaniu. Łatwiej jest usunąć chwasty, kiedy gleba jest zwilżona, a ważne jest, by usuwać je z korzeniami. 

Masz żywopłot? Przycinaj go
To też musisz robić regularnie. Nie chodzi tylko o walory estetyczne (żywopłotom można poprzez przycinanie nadawać ozdobne kształty), ale też o to, by zapewnić głębszym warstwom rośliny dostęp do światła. Przycinaj żywopłot ostrym sekatorem. Zbyt tępym możesz doprowadzić do zniszczenia rośliny.

Uważaj na choroby i szkodniki
Wszystkie rośliny, a zwłaszcza warzywa, owoce i kwiaty, są podatne na ataki szkodników i chorób. Regularnie sprawdzaj więc swoje rośliny i w razie potrzeby usuwaj chore i stosuj środki przeciw szkodnikom. Pod tym względem ważne jest także usuwanie chwastów, bo choroby i szkodniki mogą z nich przenosić się na Twoje rośliny. 

Dbaj o trawnik
Trawnik to także część Twojego ogrodu i obejścia. On też musi być zadbany, bo piękny, zielony, jest dopełnieniem całości. Najważniejsze jest oczywiście podlewanie oraz koszenie. Młody, wschodzący trawnik trzeba podlewać nawet 2-3 razy dziennie. Później wystarczy go podlewać 1-2 razy w tygodniu. Najlepiej do tego celu sprawdzi się wąż ogrodowy ze zraszaczem, choć przenoszenie go razem z końcówką nastręcza trochę problemów. Kosić zaś trawnik powinieneś przynajmniej raz na tydzień lub dwa – tak, by murawa nie zdążyła podwoić swojej objętości. Pierwszy raz skróć trawnik po osiągnięciu 8-10 cm. wysokości, do 1/3. Wysokość następnego koszenia będzie już zależała od celu użytkowania trawnika. Ścięte liście musisz zebrać, bo później będą gniły, zarastane nowymi.

Czym kosić? Jeśli masz mały trawnik, wystarczy Ci kosiarka elektryczna, której zaletą jest cicha praca. Możesz też kupić kosę spalinową, która dodatkowo posłuży ci do wykaszania trawy przy ogrodzeniu, pod drzewami i w różnych zakamarkach, a także przy nierównej powierzchni, kiedy niewygodne jest stosowanie innych kosiarek (np. przy kretowiskach). Do koszenia większych trawników wybierz kosiarki spalinowe. Mają one dużą moc silnika i doskonale sprawdzają się w trudniejszych warunkach. Tego typu sprzęt możesz znaleźć również w Internecie, np. na https://mtdsklep.pl/kosiarki/kosiarki-spalinowe.html . Poza tym wiele z nich zawiera kosze, do których wpadają skoszone liście i nie musisz męczyć się później z grabieniem i wynoszeniem. Pamiętaj także o regularnym nawożeniu trawników. 

Pamiętaj, ogród to także Twoja wizytówka. Mówi o Tobie bardzo dużo. Jeśli ktoś widzi niezadbany ogród, pomyśli o właścicielu jako niechluju, którego nic nie obchodzi. Chyba nie chcesz takiej opinii. Poza tym sam możesz się przekonasz, że milej wyjść do zadbanego ogrodu.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki