REKLAMA

Świat biznesowy stawia przed przedsiębiorstwami wiele wyzwań. W czasach, gdy trwa coraz bardziej zagorzała walka o wykwalifikowanych pracowników, warto wspomóc się narzędziami informatycznymi. Jak pozyskać doświadczonych specjalistów? Jak zmniejszyć rotację nowoprzyjętych pracowników?

SAP SuccessFactors jest rozwiązaniem składającym się z wielu aplikacji wspierających kompleksowo HR w zakresie zarządzania rekrutacją, talentami, onboardingiem czy efektywnością pracowników. W każdym z tych obszarów dostępne są także narzędzia analityczne i planistyczne.

W kolejce po talenty

Rekrutacje nigdy nie były aż tak ciężkie. O największe talenty biją się wszyscy, zarówno wielkie korporacje jak i małe lokalne przedsiębiorstwa. Ekspertów na rynku brakuje, firmy sięgają więc po różne środki, aby przyciągnąć do siebie najlepszych. Pomagają im w tym specjalistyczne narzędzia rekrutacyjne. Odpowiedzią na to wyzwanie jest SAP SuccessFactors, rozwiązanie oferowane przez niemiecką organizację z siedzibą w Walldorf.

Przedsiębiorstwa stoją przed kluczowymi wyzwaniami, takimi jak trudność w pozyskaniu właściwych kandydatów i straty finansowe wynikające z zatrudnienia tych niewłaściwych. Jak zatem przyciągnąć odpowiednie talenty do naszej organizacji? Oprócz odpowiednio wykwalifikowanej kadry rekrutującej, która doskonale rozumie zmiany zachodzące na rynku pracy, przyda się także wsparcie w postaci narzędzi informatycznych. Przykładowo, takich jak SAP SuccessFactors, które zapewnią większą efektywność rekrutacji, oferują rozbudowane możliwości oceny procesu rekrutacji, ale przede wszystkim optymalizują cykle rekrutacyjne.

Wsparcie dla nowych pracowników

Równie ważne jak sam proces rekrutacyjny jest adaptacja pracownika w miejscu pracy. Od momentu wejścia do biura, po zapoznanie się ze strukturą firmy czy zasadami panującymi w miejscu pracy. Jak w takiej sytuacji może przydać się SAP SuccessFactors? Przede wszystkim organizuje proces onboardingu od samego początku aż do końca, tak aby nie został pominięty żaden ważny aspekt pracy. Po drugie rozwiązanie to łączy pracowników umożliwiając im efektywną komunikację czy współdzielenie zasobów.

Dzięki tak kompleksowemu podejściu możliwe jest obniżenie wskaźnika odejść nowozatrudnionych, zmniejszenie kosztów poniesionych w trakcie rekrutacji oraz jej standaryzacja.

Korzyści z wdrożenia

Wdrożenie rozwiązania SAP SuccessFactors, które docelowo znajduje się w chmurze, jest procesem szybkim i dużo tańszym niż odpowiedniki on-premise. W głównej mierze wynika to z mniejszych kosztów inwestycyjnych, koniecznych do realizacji projektu wdrożenia, braku wydatków związanych z utrzymaniem czy z upgradem. Implementację można zacząć od dowolnej aplikacji, dzięki temu wybieramy tylko te moduły, które faktycznie są nam potrzebne. Co ważne, wdrożenie w chmurze oraz responsywne aplikacje pozwalają na wykorzystanie rozwiązania także na urządzeniach mobilnych, co z kolei wpływa na zwiększenie efektywności procesów.  Zastosowanie zasad User Experience (UX) intuicyjny interfejs dodatkowo zwiększają komfort pracy i zapewniają prostą obsługę.

Pracownicy są kluczowym zasobem każdego przedsiębiorstwa i to oni w dużej mierze decydują o sukcesie firmy. SAP SuccessFactors oparte o najlepsze praktyki biznesu daje gotowe wzorce postępowania zarówno z nowymi pracownikami, jak i tymi z dłuższym stażem pracy. Zarządzanie kapitałem ludzkim staje się efektywniejsze, a podejmowane działania dużo skuteczniejsze. Warto więc rozważyć taką inwestycję, by poprawić bądź wzmocnić swoją markę pracodawcy.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki