piątek, 29 marca, 2024

Hale stalowe czy żelbetowe?

Hale stalowe czy żelbetowe?

- Advertisement -

Hale żelbetowe do niedawna jeszcze przodowały nad innymi podobnymi konstrukcjami. Wyróżniała je solidność wykonania i trwałość. Doskonale radziły sobie również z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Obecnie są one zastępowane coraz częściej przez hale stalowe. Które rozwiązanie jest lepsze?

Hale żelbetowe – co za nimi przemawia?

Żelbetem nazywamy połączenie tradycyjnego materiału budowlanego – czyli betonu – wraz z elementami stalowymi. Do tej pory konstrukcje tego typu były uznawane za najtrwalsze. Jednak coraz częściej są one zastępowane halami stalowymi, które – jak sama wskazuje – wykonane są ze stali. W przypadku hal żelbetowych stalowe wkładki są wtapiane w beton, co dodatkowo powoduje wzmocnienie materiału budowlanego. Hale stalowe, natomiast, są wykonane w całości z lekkich stopów stali, które nie dość, że są trwałe, to mają jeszcze relatywnie niską wagę.

Inne zalety konstrukcji żelbetowych? Cechuje je uniwersalność. Jednak tej trudno odmówić również halom stalowym. Żelbet doskonale sprawdza się w różnych dziedzinach budownictwa i jest ceniony za ogniotrwałość, a także wysoką odporność na obciążenia dynamiczne i statyczne. Bardzo często żelbet jest używany przy konstrukcji mostów i wiaduktów. Jednak czy taka wytrzymałość jest konieczna przy budowaniu hal, czy lepiej jest oszczędzić i postawić hale stalowe?

Hale żelbetowe zapewniają wysoką trwałość przechowywanego materiału, jednak ich konstrukcja uniemożliwia ich swobodne transportowanie. Nie jest to zatem rozwiązanie dla osób, którym zależy na dużej mobilność konstrukcji. Taką opcją mogą być oczywiście hale stalowe, które bez większych przeszkód można przestawiać z miejsca na miejsce.

Hale żelbetowe stanowią wyzwanie również dla utrzymania. Mają one tendencję do pojawienia się wykwitów, zwłaszcza w narożnikach ścian. Tego problemu nie będą miały osoby, które zdecydują się na hale stalowe. Największą bolączką inwestorów, którzy wybierają hale żelbetowe są oczywiście względy ekonomiczne. Postawienie konstrukcji żelbetowej wymaga sporego nakładu czasu i środków.

Dlaczego warto postawić na hale stalowe?

W przeciwieństwie do hal żelbetowych, hale stalowe to rozwiązanie cechujące się dużą mobilnością, a przez to również praktycznością. Rozwiązanie stalowe jest lekkie, dlatego można je przenosić bez dużego obciążenia dla portfela. Przy odpowiedniej konserwacji hale stalowe mogą służyć inwestorowi przez długi czas.

Pamiętajmy, aby decydując się na rozwiązanie w postaci hal stalowych, zwrócić szczególną uwagę na firmę zajmującą się ich wytwarzaniem. Producent hal stalowych powinien podchodzić do każdego zlecenia w sposób kompleksowy. A w trosce o zadowolenie klienta, dobierać indywidualne rozwiązania dla konkretnego inwestora.

1 KOMENTARZ

  1. Oba rodzaje budynków mają swoje wady i zalety. Rozwiązanie idealne? Kartka papieru i wnikliwa analiza potrzeb inwestora. Na pewno coraz więcej firm ceni sobie mobilność, a popularność hal stalowych rośnie. Nie bez znaczenia jest też szybkość wzniesienia obiektu. Mało kto może sobie w dzisiejszych czasach pozwolić na potencjalnie odległe terminy oddania do użytku. Niezależnie od wybranego rodzaju, w pełni zgadzam się ze stwierdzeniem dot. tego, jak istotny jest wybór dobrego producenta. Od siebie mogę podpowiedzieć firmę ASBO – http://asbo.pl/

- Advertisment -

Młodzieżowa Rada Miasta Jaworzna wybrała Prezydium

Podczas II Sesji Młodzieżowej Rady Miasta Jaworzna, która odbyła się w środę, radni dokonali wyboru Prezydium. W Sali Obrad Urzędu Miejskiego w środę, 27 marca...

Policja apeluje o bezpieczną Wielkanoc

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie apelują o zachowanie bezpieczeństwa podczas Świąt Wielkanocnych. Zwracają uwagę na bezpieczną podróż, zakupy, zabezpieczenie mieszkania oraz zachowania...

Gdzie znów nie świecą latarnie?

Jeden z mieszkańców zgłosił się do naszej redakcji z problemem nieświecących latarni na Deptaku Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej. Od pół roku interweniuje w tej...