piątek, 29 marca, 2024

Fotowoltaika w teorii i praktyce

Fotowoltaika w teorii i praktyce

- Advertisement -

W państwach wysokorozwiniętych nie ma ucieczki od ekologicznej energii. Postęp cywilizacyjny pociąga za sobą zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną. Ta wytwarzana z paliw kopalnych jest droga i bardzo szkodliwa dla środowiska. Alternatywą jest energia zielona pozyskiwana ze źródeł naturalnych.

Energia słoneczna

Obok energii wodnej i wiatrowej zaliczana jest do źródeł energii odnawialnej, jej zasoby są niewyczerpane, dodatkowym atutem jest jej cena, a właściwie brak. Energia wytwarzana ze źródeł odnawialnych jest energią darmową, nie płacimy za wiatr, wodę i słońce. Jedyny koszt to odpowiednie instalacje, które po kilku latach się amortyzują i prąd jest właściwie za darmo.

Energia słoneczna jest w zasadzie energią najtańszą i najłatwiej dostępną dla gospodarstw domowych. Instalacje fotowoltaiczne są zdecydowanie tańsze niż nowoczesne wiatraki i elektrownie wodne. Można zainstalować je na każdym budynku osobno lub stworzyć kompleksową dla kilku, np. kampusy uczelniane, osiedla mieszkaniowe.

Fotowoltaika: rodzaje instalacji

Istotą fotowoltaiki jest zamiana energii słonecznej na energię elektryczną lub energię cieplną. To od tego zależy, czy zamontujemy panele słoneczne czy kolektory.

Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest montaż kolektorów słonecznych, które zamieniają energię słoneczną na energię cieplną. Dzięki nim możemy uzyskać darmową ciepłą wodę użytkową przez cały rok oraz obniżyć koszty ogrzewania domu zimą. Solary mogą obniżyć te koszty nawet o 70%, w domowym budżecie to spore oszczędności.

Fot. Efektywna fotowoltaika z firmą www.brewa.pl (czytaj więcej)

Jeszcze większe oszczędności dają panele fotowoltaiczne, które zamieniają energię słoneczną na prąd. Koszty ponoszone są w momencie montażu paneli fotowoltaicznych, później przez następne lata energia jest za darmo. Koszty instalacji amortyzują się w przeciągu 5-6 lat. Potem kwoty za rachunki do elektrowni możemy odkładać do skarbonki. Dodatkową zaletą jest całkowita bezobsługowość instalacji i gwarancja na 25 lat.

Fotowoltaika: jak to wygląda w praktyce?

Decydując się na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych trzeba wybrać wyspecjalizowaną firmę z doświadczeniem, która prawidłowo obliczy potrzebną moc i wielkość paneli. To bardzo istotna sprawa, ponieważ niedoszacowanie zapotrzebowania spowoduje, że konieczne będzie pobieranie jej niedoboru z zakładu energetycznego, natomiast nadmiarowe wyliczenia pociągną za sobą zwiększone koszty inwestycji. Wykonawca powinien załatwiać również wszystkie uzgodnienia formalne z elektrownią. Instalacja paneli fotowoltaicznych nie wymaga zgody urzędu gminy i pozwolenia na budowę.

49589697 – solar panel technician with drill installing solar panels on roof27

Osoby prywatne i firmy, które chcą zainwestować w źródła energii odnawialnej mogą skorzystać z dotacji unijnych programów ochrony środowiska, wtedy amortyzacja będzie znacznie szybsza.

Wiele osób obawia się, że nasłonecznienie w Polsce jest niewystarczające i w okresie zimowym wystąpi niedobór energii wytwarzanej ze słońca. To prawda, ale w zależności od zastosowanych rozwiązań, można nadmiar energii w okresie letnim gromadzić w specjalnych akumulatorach lub sprzedawać do zakładu energetycznego. W okresie zimowym można energię odkupić po cenach preferencyjnych.

- Advertisment -

Młodzieżowa Rada Miasta Jaworzna wybrała Prezydium

Podczas II Sesji Młodzieżowej Rady Miasta Jaworzna, która odbyła się w środę, radni dokonali wyboru Prezydium. W Sali Obrad Urzędu Miejskiego w środę, 27 marca...

Policja apeluje o bezpieczną Wielkanoc

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie apelują o zachowanie bezpieczeństwa podczas Świąt Wielkanocnych. Zwracają uwagę na bezpieczną podróż, zakupy, zabezpieczenie mieszkania oraz zachowania...

Gdzie znów nie świecą latarnie?

Jeden z mieszkańców zgłosił się do naszej redakcji z problemem nieświecących latarni na Deptaku Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej. Od pół roku interweniuje w tej...