REKLAMA

Wielu moich znajomych powtarza mi nieustannie, że mam niezwykły talent do nauki języków obcych. Rzeczywiście obecnie znam bardzo dobrze język angielski, włoski i hiszpański, oprócz tego opanowałam podstawy francuskiego. Właśnie rozpoczynam naukę języka rosyjskiego. Wbrew przypuszczeniom moich znajomych, ten wynik to nie kwestia jakiegoś niebywałego talentu językowego, a rzetelnej i mądrej nauki.

Żadne cuda…

Spora część osób twierdzi, że nie jest w stanie nauczyć się choćby jednego języka obcego, bo nie ma zupełnie do tego talentu. Najczęściej jednak okazuje się, że tutaj wcale nie o brak jakiś szczególnych zdolności chodzi, a o nieskuteczną metodę uczenia. Najczęściej jest tak, że wykazujemy bardzo duża determinację na początku, uczymy się praktycznie codziennie, ale pierwszy zapał mija i regularność gdzieś ucieka. A to ona jest podstawą nauki. Tak nauki słówek, jak ćwiczenia gramatyki, płynności mówienia, czytania. Bez powtarzania, regularnych ćwiczeń nie ma mowy o osiągnięciu nie tyle biegłości językowej, co choćby nieco wyższego poziomu od podstawowej komunikacji. Wbrew pozorom mówimy tutaj o nauce regularnej, ale wcale nie takiej, która zabiega jakiś ogrom czasu. Relację między czasem, regularnością a pracą naszego mózgu doskonale tłumaczy ten filmik:

https://www.youtube.com/watch?v=q2pytPcwIhc

Fiszki

Obecnie na rynku produktów i usług językowych pojawia się coraz więcej aplikacji, narzędzi wspomagających naukę języków obcych. Jednym z takich skutecznych rozwiązań są fiszki. Tę aplikację do nauki słówek można pobrać zarówno na systemy z androidem https://play.google.com/store/apps/details?id=air.biz.krokodyl.Fiszkoteka, jak i iOS https://itunes.apple.com/pl/app/fiszkoteka-fiszki-j%C4%99zykowe/id815190639?l=pl&mt=8.

Aplikacja została przygotowana w taki sposób, aby umożliwiać uczącym się tworzenie samodzielnych list do nauki słówek lub też korzystanie z gotowych zestawów, takich jak na przykład “godziny po niemiecku”: https://fiszkoteka.pl/zestaw/11432-godziny-po-niemiecku
Dzięki temu aplikacja jest świetnym rozwiązaniem zarówno dla osób, które prowadzą samodzielną naukę języka, wyciągają z tekstów nieznane im słówka i się chcą ich uczyć w tzw. międzyczasie, jak również dla tych, którzy chcą przyswajać słówka w gotowych partiach związanych z określonymi typami aktywności (praca, szkoła, podróż itp.). Więcej o aplikacji pisał ostatnio:

http://www.lubliniec.info/artykul/11356/fiszki-ciesza-sie-popularnoscia-nie-od-dzis-jednak-czy-faktycznie-dzieki-nim-nauka-jest-bardziej-skuteczna-i-efektywna

Ogromną zaletą tego narzędzia jest to, że można z niego korzystać w każdym momencie. Słówka można powtarzać w drodze do pracy lub szkoły, w przerwie na lunch, czy w kolejce do stomatologa. I to jest właśnie jeden z najważniejszych aspektów nauki języka – wszędzie, regularnie, w określonych odstępach czasu. Ani nieustanna nauka, ani słomiany zapał nie są dobrymi wyborami. Chodzi przecież o to, aby nauka była nie tylko skuteczna, ale i przyjemna i nie zajmowała nam całego wolnego czasu. W końcu możemy się przecież nauczyć czegoś jeszcze:)!

undefined

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki