wtorek, 19 marca, 2024

Dzielnice: tak, a nie inaczej – Os. Stałe – historia nazwy

Strona głównaDzielniceDzielnice: tak, a nie inaczej – Os. Stałe – historia nazwy

Dzielnice: tak, a nie inaczej – Os. Stałe – historia nazwy

- Advertisement -

Każdy mieszkaniec Jaworzna pewnie choć raz zastanawiał się, skąd wzięła się nazwa osiedla, które zamieszkuje. Specjalnie dla was, rozwiewamy wszystkie niepewności i zagadki związane z nazwami dzielnic Jaworzna. W pierwszym odcinku z cyklu: Tak, a nie inaczej, przedstawiamy historię nazwy Osiedla Stałego.

Osiedle Stałe znane jest każdemu mieszkańcowi Jaworzna. To jedna z największych dzielnic miasta, którą zamieszkuje około 10 tys. osób. Przejeżdżając przez to miejsce, pewnie każdy choć raz, zastanowił się nad jego nazwą. Skąd właściwie się wzięła i do czego nawiązuje?

Historia nazwy Osiedla Stałego jest bardzo ciekawa i sięga aż do lat 40. i 50. XX w. Według źródeł historycznych, pochodzenie nazwy ma aż dwie możliwości.

Pierwsza z nich, odnosi się do nienaruszonych przez górników skał węglonośnych, wchodzących w skład budowy geologicznej tego regionu. Nie przeprowadzano tutaj żadnych prac górniczych głębinowych, a zatem podstawa terenu, na którym zbudowano osiedle, była stała – stąd nazwa Osiedle Stałe.

Drugą możliwością, skąd wzięła się nazwa, sięga samego powodu powstania tego miejsca. Cofając się aż do okresu po II wojnie światowej, gdy zaczęto budowę m.in. Elektrowni Jaworzno II, a także rozwijały się zakłady takie jak kopalnie, huta szkła, piaskownia oraz zakłady azotowe, do miasta zaczęto sprowadzać nowych pracowników, których trzeba było gdzieś ulokować. Większa część z nich, zamieszkiwała skupiska utworzone z prowizorycznych baraków, tymczasowych domków „Dwójek” oraz burs. Największe skupisko znajdowało się w okolicach obecnego Osiedla Stałego i zwano je niegdyś „Wesołym Miasteczkiem”. To właśnie dla tych ludzi, postanowiono wybudować nowe osiedle, w którym zamieszkają „na stałe”. I taka właśnie nazwa osiedla przyjęła się wśród jego mieszkańców.

Mam nadzieję, że podobał się wam pierwszy z tego cyklu artykuł. O jakiej nazwie dzielnicy chcielibyście przeczytać następnym razem?

Natalia Uroda

[vc_facebook]

- Advertisment -

Carrantuohill i Robert Kasprzycki na scenie Jazz Club Muzeum

Zespół Carrantuohill i gościnnie Robert Kasprzycki zagrali koncert na scenie Jazz Club Muzeum. To wyśmienite muzyczne wydarzenie miało miejsce w niedzielę 17 marca w...

Nowe centrum w Dąbrowie Górniczej

Umowa na wdrożenie pierwszego etapu nowego centrum w Dąbrowie Górniczej została podpisana między Województwem Śląskim a Fabryką Pełną Życia, z dofinansowaniem 78 milionów złotych...

„Izera” jako chińska montownia – nie jest dla Polski korzystna – mówi Minister Funduszy i Polityki Regionalnej

Dzisiejszy komentarz minister Katarzyny Pełczyńskiej, z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej rzuca kolejny raz nowe światło na przyszłość projektu "Izera". Przemysł samochodowy w wielu krajach...