Akcja znakowania rowerów w Jaworznie

Dziś na parkingu przy KMP w Jaworznie można było oznakować rower

REKLAMA


Po co znakuje się rowery? Przede wszystkim po to, żeby utrudnić życie złodziejom.

Do znakowania jednośladów stosuje się specjalny przyrząd zwany “engrawerem”, którym nanosi się na rower niepowtarzalny kod. Mikroudarowa technologia urządzenia pozwala na wykonanie precyzyjnego i niezwykle trwałego oznakowania, którego usunięcie jest niemożliwe bez widocznego uszkodzenia danego elementu.

Engrawer powoduje zmiany w strukturze materiału wykrywane nawet po powierzchniowym zatarciu znaków.

Oprócz samego nadania “numeru rejestracyjnego”, każdy oznakowany rower zostanie dodatkowo opatrzony w widocznym miejscu naklejką samoprzylepną, informującą o dokonaniu oznakowania. Wygrawerowany kod zostanie także wprowadzony do policyjnej bazy danych. Ponadto każdy właściciel roweru otrzyma potwierdzenie przystąpienia do akcji – plastikową kartę formatu dowodu osobistego.
Akcja skierowana jest do osób dorosłych, jednak dopuszcza się także oznakowanie roweru osobie nieletniej pod warunkiem uczestniczenia w tej czynności jej rodziców, opiekuna prawnego lub innej pełnoletniej osoby, której tożsamość została stwierdzona na podstawie dowodu osobistego – w tym przypadku rower zostanie zarejestrowany na osobę pełnoletnią, natomiast nieletni będzie wskazany jako użytkownik jednośladu.

Warto pamiętać, że należy wziąć ze sobą dokument tożsamości. Wykonanie graweru jest całkowicie bezpłatne, należy jednak zadbać o to, by rower spełniał wszelkie wymagania i był wyposażony w odpowiednie urządzenia:
• z przodu – w co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,
• z tyłu – w co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej,
• w co najmniej jeden sprawnie działający hamulec,
• w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki