Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą

W ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” jaworzniccy policjanci wraz ze strażą pożarną i strażą miejską promowali bezpieczny wypoczynek nad wodą. Akcja rozpoczęła się punktualnie o godzinie 11:00 na zalewie Sosina

REKLAMA


Wakacje coraz bliżej a wraz z nimi czas wypoczynku nad wodą i w wodzie.
W tym okresie niestety dochodzi również do większej liczby utonięć. By zapobiegać tego typu wypadkom, policjanci przygotowali ogólnopolską kampanię informacyjno – edukacyjną „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”.

Do akcji aktywnie włączyli się również jaworzniccy policjanci, strażacy i strażnicy miejscy, którzy radzili, uczyli i ostrzegali – jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą i korzystać z jej uroków, unikając potencjalnych zagrożeń. Strażacy w symulowanych akcjach ratunkowych demonstrowali zebranym, jak wygląda i na czym polega bezpieczne udzielanie pomocy osobie tonącej.

Akcja „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą” organizowana jest pod patronatem i z inicjatywy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Celem przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi społecznej na zagrożenia, jakie nieść może nieodpowiedzialne korzystanie ze zbiorników wodnych. Tych strzeżonych i niestrzeżonych.

Jak zgodnie podkreślają jaworzniccy organizatorzy – nie o wyniki w statystykach chodzi a o ludzkie życie. Stąd pomysł, aby do akcji zaangażować przedszkolaki i uczniów klas nauczania początkowego. Mówi się, że czego Jaś się nauczy, to Jan będzie umiał. Faktycznie – to nasze pociechy coraz częściej zwracają nam uwagę na nieprawidłowości w naszym zachowaniu. 

Choć jaworznicka Sosina jest kąpieliskiem częściowo strzeżonym, również tutaj może dojść do wypadku. Co jest najczęstszym grzechem osób wypoczywających nad wodą? W opinii komendanta jaworznickiej policji – alkohol.

Woda nie jest naturalnym środowiskiem człowieka. Choć wielu z nas doskonale się w niej czuje – nigdy nie przeceniajmy swoich umiejętności. Pamiętajmy też, że nie od ratownika, głębokości zbiornika i nurtu wody a od naszej wyobraźni zależy nasze bezpieczeństwo.

- REKLAMA - Zewnętrzne linki