piątek, 26 kwietnia, 2024

Rozmowa z Dawidem „Ziomalem” Ziomkiem

Strona głównaSportInne SportyRozmowa z Dawidem "Ziomalem" Ziomkiem

Rozmowa z Dawidem „Ziomalem” Ziomkiem

- Advertisement -

Z kolejnym finalistą plebiscytu na Najpopularniejszego Sportowca Roku 2017 rozmawialiśmy na odległość, korzystając z dobrodziejstw internetu.

[red]Cześć Dawidzie. Musisz przyznać, że zajęty ostatnio jesteś. Nie mogłeś przybyć na finałową galę, teraz rozmawiamy za pomocą aplikacji. Opowiesz nam, co porabiałeś ostatnio?
[Dawid „Ziomal” Ziomek] Cześć, zbliża się Mundial, więc w ostatnim czasie jest, co robić. Byłem na kilku fajnych występach. A od jakiegoś czasu mieszkam w okolicach Warszawy.

Nie pierwszy raz byłeś nominowany do „sportowca”. Czy nominacje wciąż Cię zaskakują?
Zaskakują? – może nie, ale z pewnością jest to miłe wyróżnienie.

Mówisz, że obecnie mieszkasz w okolicach Warszawy, z tego co pamiętam, przyznano Ci ciekawą nagrodę. Czy udało Ci się już z niej skorzystać?
To prawda, nagroda jest bardzo ciekawa, jednak postanowiłem ją przekazać bratu. Mam nadzieję, że będzie się dobrze bawił.

Pozdrawiamy brata. Wielu wielbicieli poznało Cię dzięki programowi talent show. Czy wtedy osiągnąłeś największy sukces? Czy wtedy otworzyła Ci się droga do kariery?
Największy sukces na pewno nie, za to krok do przodu z pewnością tak. Pojawiło się kilka lepszych propozycji współpracy. Dobrze jest mieć taki występ na żywo w CV.

Na czym właściwie polega freestyle football? Jakie są kryteria oceniania?
Freestyle football jest to sztuka wykonywania trików z piłką. Sport- sztuka wywodzi się z cyrku.Już w okolicach 1950 r. ludzie wykonywali różne triki w cyrku. Oczywiście jest to kompletnie inny sport niż piłka nożna. Żaden piłkarz nie zrobi trików z wyższej półki i żaden freestyler nie zagra na przeciętnym poziomie w piłkę nożną, ponieważ są to dwie różne dyscypliny sportu. We freestylu wyróżniamy kilka konkurencji. Dla mnie osobiście najważniejsza jest kategoria „battle” oraz „show”. W tej pierwszej zawodnicy rywalizują między sobą, mając po trzy sety. Sędziowie oceniają styl, trudność, kontrolę, flow, wszechstronność, twórczość. W tej drugiej liczy się jak najlepszy występ do muzyki, choreografia.

Liczy się trudność tricków, jakość wykonania – rozumiem. A czy to jakieś specjalne piłki?
Około 90% osób trenuje piłkami meczowymi, czyli takimi, którymi gra się na boisku. Są również specjalne piłki do freestylu, jednak niewiele osób nimi trenuje. Jeżeli się umie dany trik, to nawet piłką do koszykówki da się go wykonać.

Muzyka zatem nie jest Ci obca. Jaką dobierasz ją do pokazów?
Trochę muzyki do break dance. Jednak muzyka, którą wszyscy znają to też dobry wybór.

Zdobyłeś już tytuł Mistrza Świata? Dalej startujesz w zawodach, czy teraz sam uczysz młodych? Może obecnie skupiasz się głównie na pokazach?
Mistrzostwa Świata jeszcze nie zdobyłem. Jednak chciałbym powalczyć o ten tytuł w przyszłości w kategorii show. Freestyle to sport niszowy, tak naprawdę można wygrać wszystko i wiele to nie zmieni w życiu, zawody nie są pokazywane w telewizji. Cały czas trzeba szukać różnych dróg. Myślę o takiej szkółce w Jaworznie, jednak póki co są to tylko skromne plany. Aktualnie skupiam się na pokazach ze względu na to, że zbliża się Mundial w Rosji, w tym okresie zawsze jest więcej wydarzeń sportowych. Aktualnie próbuję rozruszać trochę swój kanał na youtube.

Wróćmy na moment do początku. Kiedy poczułeś, że mógłby być to sposób na życie? Od czego to się zaczęło?
Odkąd pamiętam zawsze interesował mnie sport, coś artystycznego. Początkowo pracowałem na kopalni, jednak każdego dnia będąc w pracy myślałem, co zrobić, żeby tu nie być, tylko robić to, co naprawdę chcę i lubię. Pierwsze podium, bodajże w 2009 roku, uświadomiło mi, że jednak coś umiem. A obserwowanie starszych zawodników z zagranicy, którzy sporo występowali, pokazywało, że można być profesjonalnym freestylerem. Niemniej jednak nie można ograniczać się tylko do trenowania. Praca przed komputerem, nawiązywanie kontaktów, montaż filmów, social media to bardzo ważne i czasochłonne zadania.

Zapewne wielu młodych adeptów tej sztuki pojawia się każdego dnia. Co byś im radził?
Żeby nie zrażać się nieudanymi próbami. Ciężko trenując dany trik po pewnym czasie i tak wyjdzie.

Na zakończenie naszej przesympatycznej rozmowy, powiedz czego zatem Tobie mogę życzyć?
Zdrowia, a o resztę się postaram.

Tego Ci życzę. Dziękuję za rozmowę.
Dziękuje bardzo i pozdrawiam.

A z Dawidem „Ziomalem” Ziomkiem rozmawiał Jarosław Gałecki.

[vc_facebook]

Najpopularnieszy Sportowiec Roku 2017 – Joanna Witosińska

 

- Advertisment -

Służby interweniowały w dwóch zdarzeniach drogowych

Straż Pożarna brała udział w działaniach ratowniczych w dwóch poważnych zdarzeniach drogowych z dnia 24 kwietnia. Karetki przewiozły uczestników do szpitala. Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendy...

Europejski Tydzień Szczepień 24-30 kwietnia 2024 r.

Europejski Tydzień Szczepień to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Powstała w celu podkreślenia znaczenia szczepień. Niestety w ostatnich latach zauważa się coroczny spadek zaszczepionych...

Michał Kirker zapowiada otwarty dialog i współpracę na rzecz miasta

Michał Kirker, wybrany radnym najbliższej kadencji, zapowiada kontynuowanie działań na rzecz mieszkańców i miasta. Michał Kirker udzielił wywiadu naszej redakcji. Opowiada w nim o planach...