REKLAMA

Odpowiednio wykonana izolacja termiczna poddasza to sprawa priorytetowa w każdym domu. Kluczem do sukcesu jest wybranie najlepiej spisującego się tworzywa, dzięki któremu izolacja będzie w ogóle możliwa. Dotychczas najpopularniejsza była wełna mineralna w połączeniu ze styropianem. Z czasem fachowcy zaczęli dostrzegać również zalety wybierania pianki poliuretanowej. Zatem, które tworzywo sprawdzi się lepiej przy izolacji poddasza? Jeszcze więcej przydatnych informacji znajdziesz na stronie internetowej http://cels.pl/pianka-poliuretanowa-kontra-welna-pojedynek-na-wady-i-zalety/.

Co łączy wełnę oraz piankę poliuretanową?

Jednym z głównych cech łączących wełnę mineralną z pianką poliuretanową jest przede wszystkim współczynnik przewodzenia ciepła lambda. Większość osób, które zlecają ocieplenie poddasza, nawet nie zdaje sobie sprawę z tego, jak on jest dla nich istotny. W końcu bezpośrednie wpływa na całkowity koszt, jaki trzeba będzie zapłacić za izolację, a wszystko przez to, że ten współczynnik może wyznaczyć, jaka grubość ocieplenia będzie wskazana. Cieńsza warstwa izolacji zawsze będzie wiązać się z niższymi kosztami i odwrotnie. Po przeprowadzeniu badań stwierdzono, że zarówno wełna, jak i pianka poliuretanowa pozwalają osiągnąć bardzo zbliżone parametry. Różnica pomiędzy nimi zaczyna być widoczna w innych elementach.

Zalety wełny mineralnej jako izolatora poddasza

Ochrona przeciwogniowa

Jeszcze przed wybraniem tworzywa do izolacji trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii, a jedną z nich jest właśnie ochrona przed potencjalnymi pożarami. W gruncie rzeczy ten aspekt odgrywać może decydującą rolę w kontekście naszego bezpieczeństwa. Jeśli weźmie się pod uwagę najpopularniejsze tworzywa izolacyjne, to wełna zawsze będzie na czele w tej klasyfikacji. W końcu może ona przetrwać nawet temperatury sięgające 1000 stopni C, a do tego sprawi, że w razie wybuchu pożaru konstrukcje zostaną przez nią ochronione. Z tego też powodu wełna mineralna jest tak często wybierana w drewnianym budownictwie. W tej kwestii pianka spisuje się gorzej, choć i tak znacznie lepiej, niż choćby styropian.

Zalety pianki poliuretanowej jako izolatora poddasza

Izolacyjność termiczna

Mimo zbliżonych parametrów związanych z izolacją wełny oraz pianki, to jednak pianka wygrywa w kwestii izolacyjności termicznej. Wynika to jednak głównie z samego sposobu jej nakładania. Dzięki konsystencji pianki można ją bez większego wysiłku umieścić w nawet najmniejszej szczelinie, co nie byłoby możliwe w przypadku mat z wełny.

Paroprzepuszczalność

Nasze domy narażone są na wilgoć, dlatego bardzo ważne jest dobieranie tworzywa izolującego także pod tym kątem. Trzeba przyznać, że zarówno pianka, jak i wełna doskonale sprawdzają się jako materiały paroprzepuszczalne. Jednak mimo tego w domach szczególnie narażonych na wilgoć najlepszym, a przez to najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie pianka poliuretanowa. Jej atutem jest nienasiąkanie wody, dzięki czemu nie traci swoich właściwości izolacyjnych.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki

1 KOMENTARZ