czwartek, 25 kwietnia, 2024

Opakowania biodegradowalne

Opakowania biodegradowalne

- Advertisement -

Dbałość o ekologię powinna być naszym priorytetem, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Zanieczyszczeń jest coraz więcej, warto więc niego je ograniczyć, stawiając na opakowania biodegradowalne.

Czym są opakowania biodegradowalne?

Zacznijmy jednak od początku. Opakowanie biodegradowalne (biodegradable boxes) oznacza takie, którego związki chemiczne ulegają rozpadowi, a potem recyklingowi organicznemu. W praktyce oznacza to, że takie opakowanie nie będzie się rozkładać w środowisku przez setki lat, a ślad po nim zniknie w znacznie krótszym czasie. Co więcej, w trakcie tego procesu, związki chemiczne nie szkodzą glebie, powietrzu ani wodzie.

Opakowania biodegradowalne nie różnią się wizualnie od tych zwykłych. Posiadają za to specjalne oznakowania, dzięki którym można je łatwo rozpoznać. Ich funkcjonalność oraz użyteczność pozostaje bez zmian, więc warto w nie zainwestować.

Takich opakowań lepiej unikać

Jeżeli chcesz zadbać o środowisko, zacznij już od zwykłego robienia zakupów. Świadome kupowanie jest bowiem pierwszym krokiem do bycia eko! Szczególnie unikaj więc tych opakowań, w których jest styropian. Wszystko dlatego, że jest on wykonany ze spienionego polistyrenu. Ten materiał rozkłada się w środowisku naturalnym przez blisko 500 lat! W dodatku łatwo przenika przez tłuszcze, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Może więc przedostać się do naszego organizmu, np. służąc jak tacka na mięso.

Kolejne opakowanie, z którego lepiej jest zrezygnować to puszki aluminiowe. Po pierwsze, czas ich rozkładu to nawet 100 lat. Oprócz tego, do ich produkcji jest potrzebne mnóstwo energii. Fabryki zajmujące się wytwarzaniem puszek emitują też do powietrza szkodliwe substancje.

Bio alternatywa

Technologia idzie do przodu i wychodzi naprzeciw w byciu bio. Dobrym przykładem jest powstanie bio plastiku. Charakteryzuje się tym, że tworzą go surowce roślinne. Właściwości tego materiału są takie same jak zwykłego plastiku, lecz czas jego rozkładu jest znacznie krótszy.

A co powiesz na jednorazowe kubeczki i talerzyki, które później można zjeść? To nie śmieszny wymysł, ale prawda. Produkuje się je z otrębów pszennych, co sprawia, że później można je bezpiecznie spożyć.

Inna, znana już metoda na bycie bio i dbanie o środowisko naturalne to używanie materiałowych toreb do robienia zakupów. Zamiast stale kupować szkodliwie reklamówki, czy zrywki, które pozostaną w środowisku na setki lat, warto nosić ze sobą materiałową alternatywę. Ich produkcja nie tak szkodliwa, nie rozkładają się tak długo, a poza tym posiadają wiele ciekawych wzorów i są po prostu ładne. Same plusy więc definitywnie warto być bio!

- Advertisment -

Uśmiechnięty Sebastian Kuś oddelegowany na badania psychiatryczne

Przed Sądem Rejonowym w Chrzanowie odbyła się 24 kwietnia 2024 roku kolejna rozprawa Sebastiana Kusia, która wedle wcześniejszych zapowiedzi sądu miała zakończyć jego 5-letni...

Jaworznicka szkoła muzyczna zaprasza na Dzień Otwarty

Jaworznicka Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Grażyny Bacewicz zaprasza wszystkich kandydatów wraz z rodzicami na Dzień Otwarty. Wydarzenie odbędzie się we czwartek 25 kwietnia,...

Turniej Boccia na Hali MCKiS

Na hali Widowiskowo-Sportowej MCKiS w Jaworznie odbył się Integracyjny Turniej Boccia. Jego organizatorami byli Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym ,,Ratownik Górniczy”, SP nr 7 w...