REKLAMA

Fotele i krzesła, czyli, krótko mówiąc, siedziska, to bez wątpienia najważniejsze elementy każdego stanowiska biurowego. Spędzamy w nich zwykle około ośmiu, a czasem nawet więcej godzin dziennie warto zatem zadbać o to, aby były naprawdę wygodne i dobrej jakości. Rynek oferuje nam zarówno fotele jak i krzesła w ogromnym zróżnicowaniu kolorystycznym, stylistycznym i, rzecz jasna, cenowym. Po czym jednak poznać, które z nich najlepiej sprawdzą się w praktyce?

Fotele czy krzesła?

Zarówno fotele, jak i krzesła mają swoje wady i zalety, zwolenników i przeciwników. Zastanówmy się zatem, co je różni i jakie są najważniejsze wady oraz zalety każdego z tych mebli. Dwie główne, najbardziej rzucające się w oczy różnice dotyczą wielkości i ceny. Fotele to zwykle sprzęty znacznie większe, bardziej rozłożyste i sporo droższe. Krzesła z kolei charakteryzuje węższe siedzisko, krótsze oparcie, a także niższa cena. Ze względu na te cechy poleca się raczej osobom niższym i szczuplejszym, do stanowisk pracy z mocno ograniczoną przestrzenią, gdzie obszerne siedziska byłyby raczej zawadą niż udogodnieniem.

Jeżeli jednak zależy nam na naprawdę komfortowym biurze z wygodnym, szerokim siedziskiem i wysokim oparciem, powinniśmy raczej zdecydować się na fotele. Często wyposażone w dodatkowe funkcje regulacji, miękkie podłokietniki czy zagłówki są też niestety znacznie droższe od prostych w formie krzeseł. Niemniej jednak, jak żadne inne meble potrafią uczynić pracę za biurkiem przyjemniejszą i w dużej mierze odciążyć nasze kręgosłupy.

Czym jest ergonomia stanowiska pracy?

Ergonomia to wysoce złożony termin określający dyscyplinę naukową zajmującą się dostosowaniem pracy do możliwości psychofizycznych człowieka. Krótko mówiąc, ma za zadanie zapewnienie takich warunków otoczenia, aby zadania były wykonywane przy możliwie najniższym koszcie biologicznym i jak najefektywniej. W naszym przypadku ergonomia będzie się wiązała z obecnością i odpowiednimi parametrami następujących elementów:

  • wysokości – siedzisko fotela powinno być rozmieszczone w taki sposób, aby nogi użytkownika były ugięte pod kątem dziewięćdziesięciu stopni, w przeciwnym razie może wywoływać silne dolegliwości bólowe,

  • podłokietników – podłokietniki powinny stanowić podparcie dla rąk przez cały czas, bez względu na rodzaj wykonywanej czynności,

  • oparcia – powinno ono być dostosowane do kształtu kręgosłupa i anatomicznych krzywizn ciała

  • wentylacji – o ile w przypadku foteli tapicerowanych tkaniną lub naturalną skórą nie jest niezbędna, o tyle jeśli chodzi o siedziska pokryte skórą syntetyczną, może być bardzo użyteczna,

  • siedziska – powinno być dobrane pod kątem danego użytkownika, ani zbyt głębokie, ani zbyt płytkie.

Fotele fińskie w biurze

Fotele fińskie, czyli popularne “finki”, cieszą się od pewnego czasu sporą popularnością. Nic jednak dziwnego, ich ciekawa forma oparta o drewnianą, przywodzącą na myśl sanie, konstrukcję przyciąga wzrok i stanowi ciekawy element wystroju każdego wnętrza. Doskonale pasują zarówno do domu, jak i do biura, do stylu klasycznego, jak i współczesnego minimalizmu. Ponadto, jak informuje konsultant firmy Laris Meble, oferującej fotele finka w sklepie internetowym Fotel-Finka.pl, mimo pozornej lekkości, są niezwykle wytrzymałe, trwałe i solidne. Cechę tę zawdzięczają specjalnej technologii produkcji polegającej na odpowiednim łączeniu warstw drewna.

Dopełnieniem całości jest wygodne, tapicerowane siedzisko dostępne w wersjach skórzanych, jak i materiałowych oraz w ogromnym zróżnicowaniu kolorów i wzorów. Dodatkową zaletą, jaką posiadają fotele fińskie jest ich rozmiar. Dzięki charakterystycznej konstrukcji zajmują znacznie mniej przestrzeni niż tradycyjne fotele, a przy tym w ogóle im nie ustępują pod względem wygody, dlatego z powodzeniem sprawdzą się zarówno w przestronnych, jak i w mniejszych biurach.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki