Diecezja Sosnowiecka na 100-lecie odzyskania niepodległości

Diecezja Sosnowiecka włączyła się w uroczyste obchody 100-lecia odzyskania niepodległości

REKLAMA

W Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu na konferencji prasowej 17 kwietnia zaprezentowano szczegóły uroczystości. Będą one przebiegały pod hasłem Wiara i Patriotyzm.

Jak mówił ks. biskup Grzegorz Kaszak otwierając konferencję patriotyzm wynika bezpośrednio z czwartego przykazania, każdy wierzący winien więc miłować swoją Ojczyznę. Za cel obchodów postawiono uczczenie wysiłku pokoleń Polaków, którym zawdzięczamy wolność. Nie bez znaczenia jest też podkreślenie roli Kościoła w utrzymaniu ducha narodu w czasie zaborów.

Na obchody złoży się kilkanaście różnorodnych działań. W lutym ogłoszono konkurs literacki. Pierwsza praca wpłynęła z Jaworzna, były to wspomnienia wnuczki o jej 90-letnim dziadku.

17 czerwca ma wyruszyć Sztafeta Niepodległości. Będzie to bieg połączony z modlitwą. Biegacze wyruszą z Bydlina spod mogiły legionistów Piłsudskiego, pobiegną przez 20 miejscowości, by zakończyć bieg w Jaworznie. Pzrez cały rok obchodów w kościołach będą organizowane wspólne śpiewy pieśni patriotycznych. Kuria wydrukowała 10 tys. śpiewników pieśni patriotycznych, w tym też w językuBraille’a. W szkołach i parafiach będą organizowane specjalne katechezy, konkursy plastyczne i fotograficzne. 20 października wraz z katowickim IPN Kuria zorganizuje sympozjum naukowe. 9 listopada w parafiach odbędą się Zaduszki Patriotyczne. Mecenasem wszystkich tych działań jest Tauron Polska Energia.

Chcemy pobudzić ducha miłości Ojczyzny – mówił ks. biskup Grzegorz Kaszak. Ważne jest też podtrzymanie pamięci o tych, którym zawdzięczamy powrót Polski na mapy świata po 123 latach zaborów.

- REKLAMA - Zewnętrzne linki