czwartek, 25 kwietnia, 2024

Trzeźwe życie jest lepsze

Strona głównaZdrowieprofilaktykaTrzeźwe życie jest lepsze

Trzeźwe życie jest lepsze

- Advertisement -

26 marca – Ogólnopolski Dzień Trzeźwości. Trzeźwe życie jest lepsze. Najważniejszy pierwszy jest krok.

O tym, że nadmierne picie alkoholu jest szkodliwe dla zdrowia nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Natomiast, że jest to choroba, wie mało kto. Osoba uzależniona od alkoholu sama sobie nie poradzi, bo jest bezsilna wobec tej strasznej choroby. I żadne postanowienia, przysięgi czy obietnice tu nie pomogą. Pomóc jedynie mogą terapeuci czy psychologowie obeznani w tej materii.

Niewiele osób wie, że członkowie rodziny osoby uzależnionej, z biegiem czasu, mogą stać się współuzależnione. Takie osoby, by poprawić relacje w rodzinie, również powinny skorzystać z pomocy specjalistów, bez względu na to czy osoba uzależniona podejmie leczenie czy nie.  O tym jak radzić sobie z problemem alkoholowym można się dowiedzieć w Jaworznie, w Poradni Uzależnień od Alkoholu i Współuzależnienia. Poradnia znajduje się budynku przy ul. Grunwaldzkiej 235, obok targowiska Manhattan na Leopoldzie. Zajęcia terapeutyczne w poradni są bardzo pomocne dla  osób, które postanowiły zerwać z nałogiem, ale ukończenie samej terapii nie rozwiązuje problemu.  Często osoby po odbytej terapii mają problem z utrzymaniem trzeźwości i wracają do picia. Dlatego, aby tego uniknąć warto, po odbytej terapii, trafić do stowarzyszenia promującego trzeźwe życie. W Jaworznie takim miejscem jest  Jaworznickie Stowarzyszenie Abstynenckie Razem. Stowarzyszenie ma duże doświadczenie w pracy z osobami uzależnionymi od alkoholu, bo działa już 26 lat. Oczywiście mogą do niego przyjść także osoby, które nie mają problemu alkoholowego, a wybrały życie w trzeźwości z innych powodów. Wszyscy są mile widziani.

Krok drugi – klub abstynenta

Siedziba JSA Razem znajduje się na Górze Piasku, przy ul. Górnośląskiej 1. Trzeba obejść cały budynek, by do niej trafić, bo wejście nie jest zbyt widoczne. Klub otwarty jest we wszystkie dni robocze od godziny 17:00 do 20:00, ale na początek wybrać się w najbliższy poniedziałek, 26 marca. Tego właśnie dnia, w poniedziałek Wielkiego Tygodnia, w całej Polsce obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Trzeźwości i placówka będzie otwarta dla wszystkich chętnych, którzy zechcą ją odwiedzić, od godz. 10:00 do 20:00. Można będzie zapoznać się z ofertą pomocową, otrzymać wszelkie informacje oraz materiały na temat placówek lecznictwa odwykowego, grup samopomocowych, terapii uzależnienia od alkoholu oraz życia w trzeźwości. Można będzie również zapoznać się z bogatą ofertą programową samego stowarzyszenia, która jest realizowana wspólnie przez członków i sympatyków klubu. Początek działalności jaworznickiego stowarzyszenia abstynenckiego, to rok 1992, kiedy to w przychodni zdrowia w Szczakowej rozpoczął działalność Klub Abstynentów Razem. W 2000 roku nastąpiła zmiana siedziby i przez kilka miesięcy klub prowadził działalność na Leopoldzie, w przychodni zdrowia przy ul. Grunwaldzkiej 235. Najdłużej, bo 12 lat (w latach 2000-2012), stowarzyszenie swoje lokum miało w remizie OSP Byczyna, przy ul. Kaczeńców. Wtedy klub zmienił również nazwę z Klubu Abstynentów Razem na Jaworznickie Stowarzyszenie Abstynenckie Razem. Kolejne 4 lata (2013-2016) jaworzniccy abstynenci spotykali się na Podwalu, gdzie klub wynajmował pomieszczenia w kompleksie handlowym Słoneczna. Obecnie, od 1 stycznia 2017 roku, siedziba stowarzyszenia znajduje się na Górze Piasku, przy ul. Górnośląskiej 1.

Bogata oferta programowa klubu abstynenta

Do klubu może przyjść każdy, zarówno członek stowarzyszenia jak i osoba niezrzeszona, która sympatyzuje z ruchem trzeźwościowym, a w przyszłości chciałaby uczestniczyć w imprezach klubowych. A tych imprez w roku kalendarzowym jest co niemiara. Mamy do dyspozycji m. in. sprzęt muzyczny, sprzęt sportowy (stół do tenisa stołowego), sprzęt RTV, komputery oraz projektor filmowy. Spotkania ogólne społeczności klubowej odbywają się w każdy piątek od godz. 18-tej. Wtedy omawiane są ważne sprawy dotyczące działalności klubu. Natomiast wszystkie imprezy odbywają się w dniach wolnych od pracy. Oprócz imprez organizowanych przez klub, społeczność klubowa korzysta również z imprez organizowanych przez inne organizacje i instytucje. Tych imprez jest tak dużo, że w ciągu roku niewiele weekendów pozostaje wolnych.  Od lat dużym powodzeniem cieszą się imprezy turystyczne i rekreacyjno-sportowe. Wycieczki rowerowe i piesze w góry, wycieczki krajoznawcze autokarowe, wyjazdy do basenów termalnych, turniej tenisa stołowego o mistrzostwo klubu, to tylko niektóre z propozycji.

W 2017 roku klubowicze odwiedzili m. in. Babią Górę,  Budapeszt, Kazimierz nad Wisłą oraz Słowację. Od listopada do kwietnia imprezy odbywają się w pomieszczeniach klubowych. Długą tradycję mają takie spotkania jak: zajączek wielkanocny, wieczornica z okazji Dnia Kobiet, rocznica założenia klubu (maj), biesiada barbórkowa czy klubowy opłatek. Podczas tych spotkań jest miejsce na wspólną zabawę, a także indywidualne prezentacje. Ważne miejsce w klubowym kalendarzu zajmują imprezy wzmacniające abstynencję. Na wiosnę (marzec) i jesienią (październik) odbywają się warsztaty terapeutyczne. Te pierwsze, to 3-dniowy wyjazd integracyjny w góry, a jesienią mają one formułę spotkań w klubie, w kolejne cztery czwartki października. Zajęcia prowadzą zaproszeni specjaliści od uzależnień, którzy przekazują uczestnikom fachową wiedzę.

W okresie letnim klub jest organizatorem wyjazdowego, 14-dniowego, obozu integracyjno-terapeutycznego. Ulubioną imprezą łączącą wypoczynek z zajęciami integracyjnymi jest również 6-dniowy ogólnopolski zlot rodzin abstynenckich w Małem Cichem k/Zakopanego. Odbywa się on w pierwszych dniach maja. Klubowicze oraz sympatycy klubu mają również okazję brać udział w corocznych spotkaniach jasnogórskich (czerwiec, Częstochowa), przeglądzie twórczości abstynenckiej (sierpień, Olsztyn k/Częstochowy), wojewódzkim zlocie rodzin abstynenckim (wrzesień, Leśniów) oraz śląskim forum abstynenckim. Bardzo udanym pomysłem jest coroczne spotkanie integracyjne klubów abstynenta z Mysłowic, Sosnowca i Jaworzna,  które odbywa się na łące w Mysłowicach-Brzęczkowicach, w pobliżu trójkąta trzech cesarzy. Inne imprezy cykliczne, o których warto wspomnieć, to bal przebierańców (ostatki), zabawa andrzejkowa oraz wyjazdy do teatru.

W 2017 roku klubowicze byli w sosnowieckim Teatrze Zagłębia oraz Teatrze Bagatela, w Krakowie. Swoje imprezy mają również dzieci. Każdego roku organizowane są spotkania z okazji dnia dziecka oraz św. Mikołaja. Oferta programowa JSA Razem, jak widać z przytoczonych powyżej przykładów, jest bardzo bogata. Oczywiście każdy wybiera sobie z niej, to co lubi. Udział w tych imprezach przyczynia się do integracji środowiska jaworznickich abstynentów. Warto więc związać się ze stowarzyszeniem Razem, bo można tu ciekawie i  przede wszystkim bezpiecznie spędzać czas. Każdy kto miał lub ma problem alkoholowy, a chciałby żyć na trzeźwo jest tu mile widziany. Na koniec warto wspomnieć, że od wielu lat działalność klubu dotowana jest z budżetu Urzędu Miejskiego w Jaworznie. W 2018 roku jest to kwota 45 tys. złotych.

 Ryszard Karkosz

- Advertisment -

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych – jaworznickie szkoły opublikowały regulaminy naboru

Jaworznickie szkoły ponadpodstawowe udostępniły na swoich stronach internetowych regulaminy rekrutacji na kolejny rok szkolny. Rekrutacja rozpocznie się już w maju. Proces rekrutacyjny rozpocznie się 13...

Uśmiechnięty Sebastian Kuś oddelegowany na badania psychiatryczne

Przed Sądem Rejonowym w Chrzanowie odbyła się 24 kwietnia 2024 roku kolejna rozprawa Sebastiana Kusia, która wedle wcześniejszych zapowiedzi sądu miała zakończyć jego 5-letni...

Majówka 2024 w GEOsferze

Z okazji zbliżającej się majówki Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie przygotował liczne atrakcje na dni od 1 do 3 maja. Wydarzenia zaplanowane prze GEOsferę...