Śląskie. Dla Kobiety – relacja

Sejmik Śląski ogłosił 2018 rok w województwie śląskim Rokiem Profilaktyki Raka Piersi.

REKLAMA

W sobotę 10 marca br. w jaworznickiej Galenie rozpoczęto akcję „Śląskie. Dla Kobiety” – propagującą profilaktykę raka piersi.

Patronem akcji jest marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa. Z akcją „Śląskie. Dla Kobiety” organizatorzy chcą dotrzeć do jak najszerszych grup i zachęcić do poddawania się badaniom profilaktycznym.

Wydaje się, że się o raku piersi dużo się mówi, ale później statystyki pokazują, że nie jest tak różowo – twierdzi marszałek Wojciech Saługa. Codziennie 47 kobiet w Polsce dowiaduje się, że są chore na raka, a rok rocznie umiera 6 tys. To przede wszystkim brak profilaktyki i brak diagnostyki. 

Akcja Śląskie. Dla Kobiety będzie przekonywać, że najważniejsza jest profilaktyka, samobadanie piersi pomaga wykryć nowotwór w jego wczesnej fazie. Usunięcie zmian w tym stadium daje szanse na przeżycie.

Wykonywanie samobadania piersi raz w miesiącu po miesiączce powinno być nawykiem. Rak piersi jest wyleczalny, ale trzeba uchwycić go we wczesnym momencie. Profilaktyki nigdy nie będzie za dużo – twierdzi Joanna Kajstura, prowadząca bloga Fit Matka Wariatka.

Profilaktyka uświadamia ludzi w temacie ich zdrowia, każdy powinien dostawać na ten temat ulotki i informacje. Agnieszka Kobiałka, pracownik Ślaskiego Uniwersytetu Medycznego prezentowała na manekinie prawidłowe samobadanie piersi. Jeżeli idzie o profilaktykę – mówiła – to panie nie są takie super świadome. Kiedy pokazujemy, w jaki sposób wykonać badanie, to czasami są bardzo zdziwione, mówią wręcz, że nie wiedziały, że to ma tak wyglądać.

Grażyna Herda z jaworznickiego Zrzeszenia Amazonek Szansa mówi, że po operacji usunięcia piersi wiele kobiet zmienia swoje życie, doceniają każdy jego moment. 

Jaworznickie amazonki zaprezentowały się w pokazie mody, który zorganizował butik La Meri. Chciałyśmy pokazać – mówiły po pokazie – że można spróbować różnorodnych ubiorów i że nic nam w tym nie przeszkadza.

Amazonki, czyli kobiety po usunięciu piersi, mogły poznać ofertę firmy Anita Polska, która produkuje gorsety protetyczne, jak mówi Grażyna Grzanka mają on dodać amazonkom kobiecości, są wygodne i nie krępują ruchów, można w nich nawet pływać.

Przed miłymi paniami zaprezentowała się też męska część zespołu Śląsk. Do końca roku marszałek planuje zorganizować na terenie Ślaska cztery takie imprezy. Jak mówiły jaworznickie amazonki „Sląskie. Dla Kobiet” to akcja, która pozwoli postrzegać amazonki, jako kobiety – pomimo tego, że przeszły tę straszną chorobę.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki