Kolejny koncert z cyklu “Poranki muzyczne” wypełni muzyka fletowa w wykonaniu uczennic oraz nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Grażyny Bacewicz w Jaworznie

REKLAMA

Spotkanie z muzyką fletową będzie nietypowe. Usłyszymy dźwięki zazwyczaj nie kojarzące się z tym instrumentem.

“Flet do zadań specjalnych” to koncert towarzyszący trwającej w Państwowej Szkole Muzycznej innowacji pedagogicznej autorstwa Alicji Molitorys. Pod okiem Centrum Edukacji Artystycznej nauczycielka fletu wprowadza nowoczesne sposoby gry do programu nauczania.

Muzyka współczesna pozostaje na uboczu, nie tylko w szkołach muzycznych I stopnia. Współczesne techniki fletowe, powszechnie używane w większości krajów europejskich, mają swoją kilkudziesięcioletnią historię. Niestety w Polsce wydaje się, że taki sposób gry ciągle pozostaje wiedzą tajemną, dostępną tylko nielicznym pasjonatom. Wciąż nie zauważa się szansy zastosowania nowoczesnych technik gry w szeroko pojmowanym kształceniu młodego flecisty.

Ta sytuacja zmienia się w Jaworznie, a jej efekty będzie można usłyszeć podczas niedzielnego koncertu. Czy warto wsłuchiwać się w muzykę naszych czasów?

“Założeniem innowacji jest przygotowanie ucznia do wykonywania muzyki swoich czasów, czyli teoretycznie najbliższej mu. Różnorodność gatunków i stylów obecnie panujących jest tak ogromna, że uczeń powinien uczyć się podstawowych umiejętności operowania współczesnymi technikami od samego początku kształcenia na instrumencie. Trudno w tej chwili wyrokować w jakim kierunku rozwinie się muzyka współczesna, z pewnością od przyszłych zawodowych muzyków będzie się wymagać wszechstronności i elastyczności. Elementy improwizacji  czy pewnej dowolności w interpretowaniu zapisu muzycznego, np. graficznego,  wyzwalają kreatywność, uczą rozwiązywać problemy techniczne.” wypowiada się autorka innowacji, nauczycielka Państwowej Szkoły Muzycznej, Alicja Molitorys.

Wiele osób wciąż żywi uprzedzenia uznając muzykę współczesną za zbyt trudną, nieciekawą. Jakże miłą niespodziankę szykują uczennice Szkoły Muzycznej! Pod okiem nauczycielek Alicji Molitorys, Anny Sieczkowskiej oraz Moniki Walasik młode flecistki przygotowały program mieniący się kolorami, nastrojami. Z pewnością tego niedzielnego poranka niejeden dźwięk fletu wywoła uśmiech na twarzy słuchaczy. Natomiast na zakończenie poranku muzycznego nauczycielki fletu zaplanowały rozstrzygnięcie szkolnego konkursu H-D-F-A-C”” dopingującego początkujących flecistów do twórczej pracy. Cóż znaczy ten przedziwny tytuł? Na to pytanie usłyszymy odpowiedź podczas wręczenia nagród konkursowych.

 

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki