REKLAMA

KTO ZATRZYMA „BACĘ”?

Gospodarzem tegorocznych Mistrzostw Śląska w Zapasach w stylu wolnym, zorganizowanych pod auspicjami Śląskiego Związku Zapaśniczego, był Zapaśniczy Klub Sportowy „Slavia” z Rudy Śląskiej, prowadzony przez wice-mistrza Świata i czterokrotnego olimpijczyka Marka Garmulewicza. Oprócz czołowych śląskich organizacji w rywalizacji uczestniczyli także zawodnicy najlepszych klubów Opolszczyzny oraz utytułowani atleci z Kielc.

W tym doborowym towarzystwie znaleźli się czterej wszechstronnie wyszkoleni wojownicy Jaworznickiej Szkoły Guja Jiujutsu – Kacper Kadłuczka, Wiktor Proksa i Patryk Ficoń z elity Guja Jiujutsu Team oraz Mateusza Sment z sekcji „Zbóje GujaKan. Tym razem, po raz pierwszy walcząc w stylu wolnym, podopieczni trenera Tomasza Guji wywalczyli złoty i dwa srebrne medale.

Kacper Kadłuczka, trenujący w Centrum Mistrzostwa Sportowego „GujaKan” w Jaworznie, dotychczas nie przegrał żadnej walki w tej najstarszej olimpijskiej dyscyplinie sportu. „Baca” na „rozkładzie jazdy” ma 12 zwycięstw przed upływem regulaminowego czasu walki na 12 stoczonych pojedynków – 12 : 0. Najpierw jesienią 2017 roku wojownik trenujący polskie Jiujutsu triumfował w XXVII Międzynarodowym Turnieju Zapaśniczym w Rudzie Śląskiej. Następnie na  początku marca br. został mistrzem Śląska młodzików w zapasach klasycznych. W miniony weekend Kacper Kadłuczka potwierdził swoją klasę zwyciężając również w mistrzostwach Śląska w stylu wolnym w wadze do 41kg.

Kacper “Baca” Kadłuczka z Guja Jiujutsu Team

Zdecydowanie mniej szczęścia miał Wiktor „Dziki” Proksa. W jego kategorii wagowej było aż trzech najlepszych śląskich zapaśników. Pierwszą walkę „Dziki” szybko wygrał przed czasem. W drugim, najważniejszym pojedynku o mało nie doszło do sensacji. Sportowiec z Jaworzna miał dwa razy na łopatkach najlepszego zawodnika regionu, aktualnego mistrza Śląska w stylu klasycznym. Niestety starszy o dwa lata, silniejszy fizycznie i nieprawdopodobnie zwinny reprezentant „Siły” Mysłowice wydostał się z zagrożonej pozycji. Brak doświadczenia „zemścił się” w drugiej rundzie, w której mistrz Śląska zdominował Proksę i zwyciężył przed czasem. Zawiedziony porażką „Dziki” walcząc w repesażach pokonał przed czasem kolejnego rywala lecz później równie szybko przegrał z utytułowanym reprezentantem „Slavi” Ruda Śląska.

W czerwonym kostiumie Wiktor “Dziki” Proksa

Patryk “Gonzo” Ficoń, który bez większych trudności pokonał przed upływem regulaminowego czasu walki dwóch przeciwników i jedną rundę przeszedł wolnym losem w finale nie miał nic do powiedzenia w starciu z najlepszym zawodnikiem turnieju reprezentującym „Guliwer” Kielce. Starszy o dwa lata, wyraźnie wyższy od Ficonia, utytułowany, niezwykle silny fizycznie zapaśnik o atletycznej budowie w pierwszej minucie położył na łopatki młodego jaworznianina.

Niespodziankę sprawił debiutujący w turnieju zapaśniczym Mateusz “Melon” Sment z sekcji „Zbóje GujaKan”. Jaworznianin wygrał trzy walki przed czasem i minimalnie uległ reprezentantowi słynnej „Unii” Racibórz, prowadzonej przez mistrza olimpijskiego Ryszarda Wolnego. Tym samym przedstawiciel polskiego Jiujutsu został wicemistrzem Śląska w stylu wolnym.

W Rudzie Śląskiej Ficoń, Proksa i Kadłuczka startowali w wyższej kategorii wiekowej. Za dwa tygodnie w Katowicach wezmą udział w mistrzostwach Śląska w zapasach stylu klasycznym, gdzie walczyć będą z rówieśnikami. Zdaniem trenera Guji powinno pójść znacznie lepiej. W swojej grupie wiekowej wojownicy Jiujutsu będą bowiem faworytami turnieju. Szkoleniowcy “GujaKan” Jaworzno liczą na dwa, a może nawet trzy złote medale.

Mateusz Sment (Melon), Patryk Ficoń (Gonzo). Kacper Kadłuczka (Baca), Wiktor Proksa (Dziki)

Sportowcy Jaworznickiej Szkoły Guja Jiujutsu wystąpili w Mistrzostwach Śląska w Zapasach w ramach zadania „Rozwój sportów walki w Jaworznie” współfinansowanego przez Gminę Jaworzno. Niestety to najniższa dotacja jaką przyznano organizacji sportowej w naszym mieście. Choć przewodniczący pracami Komisji zastępca prezydenta Tadeusz Kaczmarek podkreślał, że jej członkowie spotkali się kilkakrotnie by sumiennie i uczciwie rozdzielić środki, to wypadałoby dać mu szansę odpowiedzieć na pytanie dlaczego dziesięć razy wyższe dotacje otrzymały kluby sportowe nie mające żadnych osiągnięć na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej, których szkoleniowcy są pracownikami Urzędu Miejskiego w Jaworznie na stanowiskach kierowniczych bądź też radnymi. W opinii trenerów Jaworznickiej Szkoły Guja Jiujutsu podstawowym kryterium wpływającym na wysokość dotacji w sporcie kwalifikowanym powinien być wynik sportowy. Dotacja ma stanowić nagrodę za dobrą pracę, wysiłki szkoleniowców i zawodników. Czym kierowali się członkowie Komisji reprezentującej prezydenta Silberta nie wiadomo. W bieżącym roku środki na rozwój sportu w Jaworznie rozdzielili, m.in.: Roman Jońca (kierownik Referatu Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Jaworznie), Dariusz Chrapek (Dyrektor ds. Sport MCKiS w Jaworznie) oraz radny Sebastian Pycia.

Tomasz Guja z Polskiej Organizacji Jiujutsu, podkreśla, że w bieżącym roku i tak jest nieźle. W poprzednich latach osobą uczestniczącą w pracach Komisji, a więc decydującą o wysokości przyznanych środków, był radny będący liderem i szkoleniowcem jednego z jaworznickich klubów sportowych.

W najbliższy weekend przedstawiciele polskiego Jiujutsu wystartują w Śląskiej Lidze Kickboxingu oraz turnieju judo w Bytomiu. Od czasu, gdy w latach 2016-2017 zawodnicy Guji zdominowali zawody organizowane pod auspicjami Śląskiego i Polskiego Związku Ju-Jitsu nie są oni dopuszczani to startów w dyscyplinie JJIF ju-jitsu. Uzyskane przez nich rezultaty sportowe nie były wpisywane do rankingu i komunikatów tych związków sportowych. Najwyraźniej władzom i działaczom tych organizacji nie było na rękę, że przedstawiciele konkurencyjnej, autonomicznej Polskiej Organizacji Jiujutsu  w niespełna dwa lata zdobyli blisko 100 medali w imprezach PZJJ, stojąc na drodze do zwycięstwa ich zawodników.

K.Milewska

Nabór dzieci (4-12 lat) do licznych sekcji Centrum Mistrzostwa Sportowego „GujaKan” w Jaworznie – tel. 505 444 000

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki