REKLAMA

Estrogeny, progesteron i oksytocyna to hormony wydzielane przez gruczoły. Wpływają one na funkcjonowanie kobiety, zwłaszcza jeśli chodzi o ciążę i poród. Niniejszy artykuł prezentuje podstawowe fakty dotyczące gospodarki hormonalnej wiążącej się ściśle z ciążą i porodem.

Wydzielanie jako funkcja życiowa

Nasz organizm funkcjonuje poprawnie gdy poprawnie funkcjonują wszystkie jego układy odpowiedzialne za czynności życiowe. Jeśli natomiast coś szwankuje, to niekorzystnie rzutuje zaraz na coś innego. Wśród podstawowych funkcji życiowych wylicza się: ruch – odpowiedzialne układ kostny i układ mięśniowy, odżywianie – odpowiedzialny układ pokarmowy, krążenie – odpowiedzialny układ krwionośny z sercem na czele, oddychanie – odpowiedzialny układ oddechowy z płucami na czele, wrażliwość – odpowiedzialny układ nerwowy z mózgiem na czele, rozmnażanie – odpowiedzialny układ rozrodczy, wydalanie – odpowiedzialny układ wydalniczy, wydzielanie – odpowiedzialny układ hormonalny. W temacie gruczołów i hormonów interesuje nas to ostatnie, a mianowicie wydzielanie.

Hormony wydzielane przez gruczoł

Wydzielanie stanowi funkcję życiową polegającą na tym, że gruczoły wydzielają do krwi hormony. Działanie hormonów powoduje, iż nasz organizm prawidłowo działa. Zarówno zbyt mała ilość, jak też zbyt duża ilość konkretnych hormonów, wpływa na to działanie jednak nieprawidłowo. Za wydzielanie, jak już wspomniano powyżej odpowiada układ hormonalny, zwany też układem gruczołowym lub układem dokrewnym. Składa się on z gruczołów, czyli narządów lub komórek. Wydzielają one hormony. Hormony zaś to nic innego jak substancje chemiczne.

Estrogeny, progesteron, oksytocyna – kobiece hormony

Gruczoły wydzielają hormony. A trzy spośród hormonów uchodzą za typowo kobiece. Otóż wpływają one nie tylko na jej funkcjonowanie, ale też okazują się przydatne przy ciąży oraz porodzie. Chodzi o estrogeny, progesteron i oksytocynę.

1. Estrogeny:

Estrogeny, wśród których wylicza się estron, estradiol, estriol oraz esterol, wydzielają jajniki. Estrogeny pomagają w rozroście błony śluzowej macicy, co pomaga w późniejszej, ewentualnej implantacji zarodka. Estrogeny regulują więc procesem rozmnażania. Ponadto wpływają na cechy płciowe kobiety, hamują wzrost złego cholesterolu i katalizują wzrost cholesterolu dobrego, a także katalizują działanie oksytocyny.

2. Progesteron:

Progesteron wydzielają jajniki, a dokładnie przez znajdujące się w nich pęcherzyki Graafa przekształcone w ciało żółte. Progesteron pomaga przy implantacji zarodka w macicy. Jeśli dojdzie do zapłodnienia wydziela się on w dużych ilościach, jeśli nie dojdzie do niego wydziela się ilościach małych. Ponadto ułatwia przebieg fazy owulacyjnej i fazy menstruacyjnej w cyklu menstruacyjnym, a także hamuje działanie oksytocyny.

3. Oksytocyna:

Oksytocynę wydzielają przysadka a magazynuje szyszynka. Oksytocynę nazywa się hormonem radości, bo wydziela się przy orgazmie oraz przy narodzinach objawiając się uległością, ufnością i radością. To właśnie jej wpływa tak naprawdę nazywa się instynktem macierzyńskim, czyli więzią między matką a dzieckiem. Pomaga ona w akcji porodowej.

Dowiedz się więcej o ciąży na: https://www.babyboom.pl/ciaza.html.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki