16 lutego ogłoszono wyniki XV edycji programu stypendialnego ,, Młoda Polska”. Organizatorem programu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

REKLAMA

Program powstał z myślą o młodych polskich artystach (do 35 roku życia).

Do programu zgłoszono najlepszych artystów w dziedzinach: film, fotografia, literatura, muzyka, sztuki wizualne, taniec i teatr. Stypendia w tym programie przyznawane są w drodze konkursu. Jak pisze organizator stypendium ma umożliwić laureatom dokonanie znaczącego postępu w ich karierze artystycznej. W tegorocznej edycji programu komisja oceniła 586 wniosków. Do stypendium zarekomendowano 97 osób. Stypendium
otrzymała m.in. jaworznianka skrzypaczka Emilka Szłapa, uczennica prof. A. Musialskiego, uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach.
– Pragnę wszystkim podziękować, którzy przyczynili się do osiągnięcia mojego sukcesu – mówi Emilka – Jestem ogromnie szczęśliwa. Dziękuję za każde dobre słowo, wsparcie, życzliwość, cierpliwość, uśmiech i cenne uwagi. Czegóż więcej chcieć? Czuję się wyróżniona, zaszczycona i doceniona. Pragnę godnie reprezentować Polskę za granicą. Rok 2017 był dla mnie bardzo łaskawy.
Otrzymałam stypendium dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej za wysokie wyniki w nauce. Zdobyłam czołowe miejsca w konkursach zagranicznych, miałam zaszczyt grać w Sarajewie, Salzburgu, byłam na miesięcznym turne z orkiestrą ESYO we Włoszech, grałam w Warszawie ze światowej sławy japońskim pianistą Rintaro Akamatsu, zagrałam na Zamku Królewskim w Warszawie i początkiem kwietnia wyjeżdżam do Hiszpanii na koncert. W marcu wyjeżdżam do Niemiec szkolić swój warsztat gry na skrzypcach oraz do Pragi na konkurs. Swoją grą pragnę dzielić się z innymi, bo muzyka to najpiękniejszy język świata. Kiedy się czegoś gorąco pragnie, to uda się to osiągnąć. Otrzymanie tego stypendium, było jednym z moich marzeń od kilku lat. Nie ma granic dla naszych marzeń, bo w życiu ważne jest by mieć pasję i podążać za nią. Wówczas wszystko ma sens – podkreśliła Emilka. Utalentowanej skrzypaczce życzymy dalszych sukcesów.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki