czwartek, 25 kwietnia, 2024

Ekologiczne certyfikaty w zielonych budynkach

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneEkologiczne certyfikaty w zielonych budynkach

Ekologiczne certyfikaty w zielonych budynkach

- Advertisement -

Nie da się ukryć, że jeszcze do niedawna, przy zastosowaniu tradycyjnych metod w budownictwie, było ono niezwykle energochłonne. Dlatego w odpowiedzi na zwiększone zapotrzebowanie na dbałość o środowisko naturalne, powstawać zaczęły tak zwane zielone budynki. Niestety w Polsce jeszcze zbyt rzadko one powstają w porównaniu do pozostałych rejonów świata. Niektóre z nich posiadają także ekologiczne certyfikaty. Co to oznacza? Bardzo często wiąże się to efektywnym wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, co korzystne jest nie tylko dla środowiska, ale i portfela mieszkańców takiego zielonego budynku. Dość szybko i zauważalnie widać, że ich wszelkiego rodzaju rachunki za wodę czy elektryczną energię uległy zmniejszeniu.

Certyfikaty w ekologicznych budynkach

Certyfikaty ekologiczne dla wybranych obiektów budowlanych, przyznawane są stosunkowo od niedawna. Najdłuższym, funkcjonującym do dnia dzisiejszego systemem certyfikacji jest Building Research Establishment Environmental Assessment Method (BREEAM ). Jednak pomimo tego, że opracowany został on w roku 1990, to dopiero 18 lat później zauważyć można było dość pokaźny wzrost liczby wydawanych certyfikatów. BREEAM to najpowszechniej stosowany w obecnych czasach certyfikat ekologiczny. W zależności od źródła, dowiedzieć się możemy, że na świecie certyfikat ten wydany został już 550 000- 600 000 razy.
W tym przypadku certyfikowane mogą być zarówno nowo powstałe budynki, jak i te dotychczas już używane lub będące w trakcie gruntownej modernizacji.

Jak uzyskać certyfikat BREEAM?

Pozyskiwanie certyfikatów ekologicznych, niezależnie od rodzaju to dość złożony proces, bowiem ocenie podlega mnóstwo różnorodnych czynników. Najczęściej ocenianiu podlega:
– efektowność energetyczna
– gospodarka wodna
– gospodarka odpadami
– materiały konstrukcyjne ( im bardziej naturalne tym większa jest punktacja a tej kategorii)
– możliwość ( lub nie) sterowania oświetleniem, ogrzewaniem czy chłodzeniem
– punktacja uzależniona często jest także od dostępu do komunikacji miejskiej, rowerowej
– wysoko punktowana jest także dostępność do stacji ładującej pojazdy elektryczne.
Z góry ustalone zostały pewne wzorcowe wartości. Każdy z budynków ubiegających się o otrzymanie ekologicznego certyfikatu BREEAM zbiera punkty, których wartość następnie porównywana jest z ogólnie przyjętym wzorcem punktowym. Dany budynek może mieć przyznany certyfikat na kilku poziomach:
– outdstanding ( poziom najwyższy)
– excellent
– very good
– good
– pass ( poziom najniższy).

Poznaj Inteligentne parkingi od środka dzięki WPIP z Poznania

- Advertisment -

Służby interweniowały w dwóch zdarzeniach drogowych

Straż Pożarna brała udział w działaniach ratowniczych w dwóch poważnych zdarzeniach drogowych z dnia 24 kwietnia. Karetki przewiozły uczestników do szpitala. Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendy...

Europejski Tydzień Szczepień 24-30 kwietnia 2024 r.

Europejski Tydzień Szczepień to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Powstała w celu podkreślenia znaczenia szczepień. Niestety w ostatnich latach zauważa się coroczny spadek zaszczepionych...

Michał Kirker zapowiada otwarty dialog i współpracę na rzecz miasta

Michał Kirker, wybrany radnym najbliższej kadencji, zapowiada kontynuowanie działań na rzecz mieszkańców i miasta. Michał Kirker udzielił wywiadu naszej redakcji. Opowiada w nim o planach...