czwartek, 25 kwietnia, 2024

Transport międzynarodowy a krajowy – czym się różnią?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneTransport międzynarodowy a krajowy – czym się różnią?

Transport międzynarodowy a krajowy – czym się różnią?

- Advertisement -

Transport międzynarodowy – w tym wewnątrzwspólnotowy metodycznie rozwija się od niemal 2004 roku. Wedle danych opublikowanych przez GUS transport ciężki generuje coraz większe dochody, które w 2015 roku przekroczyły 100 mln złotych. Wśród wielu firm trudniących się transportem krajowym, zdecydowana większość z nich realizuje także transport międzynarodowy, głównie wewnątrzwspólnotowy. Czym różnią się między sobą te dwa rodzaj transportu ciężkiego?

Czym jest transport międzynarodowy?

Transport międzynarodowy wedle definicji zgodniej z art. 83 ust. 3 pkt 1, stanowi transport ciężki, który umożliwia transport towarów z miejsca nadania na terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium Unii Europejskiej. W transporcie wewnątrzwspólnotowym kraj przeznaczenia mieści się na terytorium UE. Transportem międzynarodowym nazywamy tranzyt towarów na odcinku między krajami, wśród których kraj nadania lub przeznaczenia mieści się poza terytorium UE.

Transport międzynarodowy poza terytorium UE podlega zwolnieniu z podatku VAT. Wedle art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy o VAT z 0% stawki VAT mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy w całości realizują transport międzynarodowy poza terytorium kraju – niezależnie od tego, czy jest to transport wewnątrzwspólnotowy, czy międzynarodowy.

Transport międzynarodowy a płaca minimalna

O ile płaca minimalna w transporcie krajowym obowiązuje już od dłuższego czasu i od 2018 roku wynosi ona 13,7 zł brutto, o tyle kwestia płacy minimalnej w transporcie międzynarodowym stanowi temat, który nie chce zejść ze świecznika.

W roku ubiegłym Komisja Europejska zaprezentowała propozycję zapisów prawnych wymuszających na firmach transportowych ustalenie płac minimalnych pracownikom realizującym kursy w ramach transportu międzynarodowego. Wedle propozycji znalazł się zapis, iż płaca minimalna ma obowiązywać, gdy kierowca spędzi na terytorium danego kraju minimum 3 dni w miesiącu. Projekt Brukseli godzi w interesy polskich przedsiębiorców i wedle zapewnień KE ma ujednolicić europejski i międzynarodowy rynek transportowy.

Propozycje prawne odnoszą się przede wszystkim do transportu kabotażowego, czyli takiego, w którym polski kierowca zatrudniany przez polskiego przewoźnika realizuje transport z Polski do innego kraju w UE. Zmiany KE nie odnoszą się do transportu tranzytowego. Obecnie trwają intensywne rozmowy w sprawie udoskonalenia pakietu 8 zmian w wewnątrzwspólnotowym transporcie ciężkim. Niemniej jednak niezależnie od wyników rozmów, sytuacja polskiego rynku transportowego zostanie mocno zachwiana, na czym stracą zwłaszcza duże polskie firm transportowo-spedycyjne, takich jak np. SM Logistic.

Transport międzynarodowy i wewnątrzwspólnotowy – jak rozliczać VAT?

W przypadku transportu krajowego podatek VAT naliczany jest wedle ustawy VAT, która przewiduje 23 proc. stawkę. Generalnie transport ciężki podlega podatkowi VAT kraju, w którym świadczona jest usługa transportowa. Jeśli transport ciężki towarów realizowany jest w krajach Unii Europejskiej, wówczas polski podatnik opłaca polski podatek. Jeśli podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej i przewozi towary na trasie Niemcy – Polska, wówczas opodatkowany jest na terenie Niemiec.

- Advertisment -

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych – jaworznickie szkoły opublikowały regulaminy naboru

Jaworznickie szkoły ponadpodstawowe udostępniły na swoich stronach internetowych regulaminy rekrutacji na kolejny rok szkolny. Rekrutacja rozpocznie się już w maju. Proces rekrutacyjny rozpocznie się 13...

Uśmiechnięty Sebastian Kuś oddelegowany na badania psychiatryczne

Przed Sądem Rejonowym w Chrzanowie odbyła się 24 kwietnia 2024 roku kolejna rozprawa Sebastiana Kusia, która wedle wcześniejszych zapowiedzi sądu miała zakończyć jego 5-letni...

Majówka 2024 w GEOsferze

Z okazji zbliżającej się majówki Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie przygotował liczne atrakcje na dni od 1 do 3 maja. Wydarzenia zaplanowane prze GEOsferę...