PGNiG, PGG, JSW i TAURON będą współpracować przy wydobyciu metanu z pokładów węgla

Przedstawiciele zarządów spółek górniczych i energetycznych podpisali w Katowicach list intencyjny, który pozwoli na rozwój programu Geo-Metan. Współpraca pomoże zwiększyć krajowe wydobycie gazu ziemnego, zmniejszyć koszty wydobycia węgla i poprawić bezpieczeństwo górników pracujących pod ziemią.

REKLAMA

 

Celem Programu Geo-Metan jest rozwijanie i udoskonalanie krajowych technologii poszukiwania i wydobycia metanu z pokładów węgla przed rozpoczęciem eksploatacji górniczej. Dzięki współpracy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownicta SA, Polskiej Grupy Górniczej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA i TAURON Polska Energia SA, możliwe będzie przeprowadzenie prac poszukiwawczych i wydobywczych na terenach górniczych, na których planowane jest wydobycie węgla.

PGNiG wraz z Państwowym Instytutem Geologicznym – Państwowym Instytutem Badawczym prowadzi już testowe wydobycie metanu z pokładów węgla w Gilowicach. W ciągu trwającej od lutego 2017 r . próbnej produkcji uzyskano blisko 900 tys. metrów sześciennych gazu ziemnego o wysokiej zawartości metanu. Według szacunków, wydobywalne zasoby metanu na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego wynoszą ok. 170 mld metrów sześciennych.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki