środa, 24 kwietnia, 2024

Jak wygląda proces cięcia wodą?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneJak wygląda proces cięcia wodą?

Jak wygląda proces cięcia wodą?

- Advertisement -

Technologia cięcia wodą to aktualnie jedna z najpopularniejszych metod pozwalających na precyzyjne wycinanie dowolnych kształtów, w praktycznie każdym materiale. Jak wygląda taki proces oraz jakie są jego zalety? Kilka przydatnych informacji znajdziesz poniżej.

Cięcie wodą — technologia

WaterJet (cięcie wodą) to technologia wykorzystująca strumień wody pod bardzo dużym ciśnieniem, dochodzącym nawet do 4 tys. atmosfer, który bez problemu jest sobie w stanie poradzić z obróbką materiałów, osiągających grubość dochodzącą do 25-30 cm.

Jak właściwie wygląda cały ten proces? Strumień wody, wykorzystywany do cięcia, sprężany jest najpierw do bardzo wysokiego ciśnienia za pomocą specjalnej pompy, a następnie przekazywany do głowicy tnącej, gdzie zachodzi przemiana energii potencjalnej w energię kinetyczną, co właśnie pozwala osiągać strumieniowi wody tak ogromne prędkości. Głowica, która sterowana jest komputerowo, kieruje tak przygotowany strumień wody na przedmiot, umieszczony na stole roboczym, pozwalając wykonać precyzyjne cięcia, nawet w przypadku niezwykle skompilowanych wzorów.

Zalety technologii cięcia wodą

Zalet wynikających z zastosowania technologii cięcia wodą jest niezwykle dużo, wśród tych najważniejszych wymienić można, chociażby uniwersalność i szerokie możliwości zastosowania (ciąć wodą możemy stal, aluminium, drewno, szkło, kamienie naturalne czy tworzywa sztuczne). Woda pod wysokim ciśnieniem doskonale radzi sobie z materiałami twardymi oraz tymi o znacznej grubości. W przypadku cięcia metali dużą zaletą jest to, że cięcie wodą nie powoduje powstawania naprężeń czy zmian spowodowanym reakcjami cieplnymi, co pozwala na zachowanie odpowiedniej mikrostruktury ciętych powierzchni. Dzięki precyzyjnej i niezwykle dokładnej obróbce technologia WateJet pozwala na optymalne wykorzystanie materiału, nie generując strat.

Nie bez znaczenia jest fakt, że w porównaniu z innymi metodami jest to proces przyjazny środowisku i ekologiczny — w trakcie jego trwania nie powstają niebezpieczne odpady, które wymagałyby specjalnej utylizacji.

Technologia cięcia wodą sprawdza się zarówno jeżeli chodzi o produkcję seryjną, jak i jednostkową, krótki czas realizacji zapewnia z kolei możliwość elastycznej produkcji, co w dzisiejszych czasach, w których stawia się dostawcom niezwykle wysokie wymagania, jest czymś niezwykle ważnym. Ponadto, bardzo często zdarza się, że cięcie wodą to jedyna metoda, która pozwala na uzyskanie pożądanego elementu w danej klasie dokładności, co pozwoliło jej zyskać przewagę nawet nad cięciem laserem.

Ważną informacją jest również to, że technologia cięcia wodą dostępna jest zarówno dla przemysłu, jak i dla klientów indywidualnych — w tym celu należy wejść na stronę http://www.marmo.pl/oferta/ciecie-woda.html, gdzie znaleźć można bardziej szczegółowe informacje lub skontaktować się z biurem obsługi klienta.

Dzięki technologii ciecia wodą, która wykorzystuje znaną ludziom już od dawna, siłę tego żywiołu istnieje możliwość uzyskania elementów o praktycznie dowolnym kształcie i perfekcyjnych krawędziach, bez względu na materiał, jaki poddamy temu procesowi. Jeżeli więc szukasz uniwersalnej obróbki, która zapewnia wysoką jakość, cięcie wodą z pewnością spełnia te wymagania.

- Advertisment -

Zaproszenie na Piknik Strzelecki LOK

Jaworznicki Zarząd Miejski Ligi Obrony Kraju zaprasza na Piknik Strzelecki. Wydarzenie odbędzie się w piątek 26 kwietnia o godz. 13.00 na terenie Remizy OSP Jeleń ...

Będzie się działo … 24 kwietnia – 30 kwietnia 

Będzie się działo … 24 kwietnia - 30 kwietnia  24 kwietnia – godz. 09.00 – 13.00, Konkurs Jaworek, Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Inwalidów Wojennych 2 24...

Wyniki zabawy z Cyrkiem Arena

Wyłoniliśmy 6 osób, które otrzymają pojedynczą wyjściówkę do Cyrku Arena. Żeby wziąć udział w zabawie wystarczyło odpowiedzieć na pytanie „Co najbardziej lubisz w cyrkowych...