piątek, 29 marca, 2024

Nie ma żłobków? – a inni potrafią

Strona głównaDzielniceNie ma żłobków? - a inni potrafią

Nie ma żłobków? – a inni potrafią

- Advertisement -

Polityka władz miasta wobec młodych jaworznianek pozbawiła ich dzieci dostępu do publicznego żłobka, zaś im samym zamknęła drogę kariery zawodowej. To zmobilizowało je do protestów przeciwko takiej władzy oraz do zbiórki podpisów pod petycją i obywatelskim projektem uchwały o budowie nowego żłobka i dopłat dla dzieci korzystających ze żłobków. Odpowiedź gminy jest szokująca, w budżecie miasta na 2018 rok znajdą się pieniądze tylko na 30-osobowy żłobek.

To nie wszystko – w wydawanej za pieniądze miasta gazecie zastępca prezydenta Monika Bryl przyznaje, że nie docierały do niej sygnały dotyczące braku miejsc w jaworznickich żłobkach. Pani prezydent zapomina, że Sosnowiec posiada blisko 300 miejsc w publicznych żłobkach, Katowice 798. Zapytaliśmy panią prezydent, kiedy odebrała sygnały na temat palącej potrzeby jaworznianek umieszczania swych pociech w żłobku? Twierdzi, że dopiero w październiku br.

Komentując tę sytuację, trzeba przyznać, że pani prezydent postawiła się w pewien sposób na równi z burmistrzem Nowego Jorku – on też nie wie, że w Jaworznie potrzeba żłobków.

Sąsiadujący z Jaworznem 200-tysięczny Sosnowiec z pewnością nie jest wzorem świetnie rozwijającego się miasta. Ostatnie miejsca w rankingach, likwidacja całego przemysłu ciężkiego, niewielkie dochody własne, niewybredne żarty w niemal całej Polsce. Jednak nawet Sosnowiec posiada swoje mocne strony. Jedną z nich jest z pewnością wsparcie dla polityki prorodzinnej i dopłaty do publicznych żłobków. Rodzice oddający dziecko do niepublicznego żłobka mogą liczyć na 500 złotych dofinansowania ze strony miasta. Ze żłobków publicznych korzysta w tym mieście ponad 300 osób, a łączna liczba miejsc w żłobkach przekracza 500 osób.

W stolicy aglomeracji – Katowicach jest jeszcze lepiej. W żłobkach publicznych przebywa blisko 800 dzieci, a ich ilość wciąż rośnie. Przed rokiem otwarto kilkanaście nowych oddziałów żłobków, za które miasto zapłaciło zaledwie ok. 500 tys. zł, a pozostałe 85 proc. kosztów stanowiło dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego.

W Jaworznie władze powinny płonąć ze wstydu. Polityka prorodzinna w naszym mieście wygląda koszmarnie. Pod miażdżącym naciskiem opinii publicznej, po licznych publikacjach, setkach zebranych podpisów, programach telewizyjnych miasto obiecało w przyszłym roku stworzyć pierwsze… 30 miejsc w publicznym żłobku.

Niestety, wielce prawdopodobne jest, że zarówno poziom dofinansowania żłobka, jak i jakość składanych wniosków o dofinansowanie programu rządowego i urzędu marszałkowskiego, może pozostawiać wiele do życzenia. W wydawanej za pieniądze miasta gazecie zastępca prezydenta Monika Bryl na kilka dni przed składaniem wniosków o dofinansowanie z rządowego programu „Maluch Plus” przyznaje, że „do tej pory nie trafiały do nas wprost sygnały, że funkcjonujące prywatne żłobki i klubiki są niewystarczające”.

Walka o żłobek

Pomysły naszego miasta są publicznie znane, także poza jego granicami. Setki tysięcy złotych wydawane na promocję. Idee radnych koalicji, by na imprezę z JBO przeznaczać 1,2 miliona złotych. To tylko nieliczne przykłady, które wskazują na priorytety, które dla rządzących są najważniejsze.

Gdy zaś chodzi o poważniejsze sprawy, takie jak rozładowanie korków poprzez złożenie prawidłowej dokumentacji dla DTŚ-ki Wschód, władze wykazują się całkowitym brakiem skuteczności. Ich wnioski o jej dofinansowanie – jako niekompletne – zostały po prostu odrzucone.

Wydawało się, że tak oczywista sprawa, jaką jest petycja matek dotycząca założenia publicznego żłobka, zostanie załatwiona od ręki. Co prawda pierwsze odpowiedzi na interpelacje radnych z początku 2017 roku nie nastrajały optymizmem, ale nikt nie przypuszczał, że nawet głosów matek rządzący nie wezmą sobie do serca.

Poseł Paweł Bańkowski już kilka miesięcy wstecz, 31 sierpnia br. zwrócił się z apelem do prezydenta Jaworzna o szybkie uruchomienie pomocy dla jaworznickich matek. Poseł proponował szybkie uruchomienie dopłat miasta do żłobków prywatnych i natychmiastowe założenie żłobków publicznych, wzorem zdecydowanej większości samorządów. Pismo skierowane zostało do wszystkich jaworznickich radnych.

W grudniu po południu?

Najprawdopodobniej kwota dotycząca wsparcia dla jaworznickich żłobków znajdzie się, ale dopiero w przyszłorocznym budżecie, który radni głosować w grudniu br.

I choć obywatelski projekt uchwały rady miejskiej w sprawie żłobków skierowany został do przewodniczącego rady, to ta nie trafiła pod obrady ostatniej sesji.

Prezydent miasta zapewnia, że w przyszłym roku powstanie żłobek. Jego zastępcy podkreślają, że to realizacja programu stowarzyszenia JMM. A tym samym można domyślać się, że uruchomienie żłobka nastąpi późną jesienią 2018 roku. Co oznacza, że jaworznickie matki chyba wywalczą… „order” dla prezydenta Jaworzna. Chociaż ich potrzeby niekoniecznie będą zaspokojone w 100 procentach.

*** Po raz pierwszy sygnalizowaliśmy o problemie w marcu. Wtedy do redakcji przychodzili pierwsi rodzice, którzy wskazywali na problem braku żłobka w tak dużym mieście, jakim jest Jaworzno.

Sprawdzaliśmy także, z jakich dofinansowań mogło korzystać miasto, a tego nie zrobiło. Brak żłobków w mieście od trzech lat to co najmniej cztery niewykorzystane szanse. Możliwości dofinansowania takich potrzeb stwarzał rząd. Gminy mogły korzystać z rządowego programu „Maluch Plus”. Jaworzno mogło starać się także o dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego. Od 2014 roku zostały przeprowadzone aż trzy konkursy, z których gmina mogła dostać pieniądze. Dopiero w tym roku gmina aplikowała o takie pieniądze.

[vc_facebook]

- Advertisment -

Do końca 2027 roku powstaną nowe drogi na wjeździe do Jaworzna

Miasto Jaworzno podpisało umowę z konsorcjum firm MIRBUD S.A. i KOBYLARNIA S.A. na budowę nowego układu drogowego na Jaworznickim Obszarze Gospodarczym oraz na drogach...

Poznać, pokochać, chronić. Źródła Kłodnicy

W kolejnym odcinku serii Poznać, pokochać, chronić, prowadzący Piotr Grzegorzek zabrał nas na spacer po Zespole przyrodniczo-krajobrazowym „Źródła Kłodnicy”. Jest to teren chroniony, jednak...

Trzecia Droga Szymona Hołowni w Jaworznie popiera Michała Kirkera

Trzecia Droga, czyli Polska 2050 Szymona Hołowni oraz PSL poparły kandydaturę Michała Kirkera na Prezydenta Miasta Jaworzna. Wczoraj, 26 marca, odbyła się konferencja prasowa...