Jaworzno bez bezpłatnej komunikacji dla uczniów

Coraz więcej polskich miast wprowadza bezpłatną komunikację miejską. W większości przypadków darmowymi przejazdami objęci są uczniowie. W niektórych miastach, jak np. w Żorach z bezpłatnej komunikacji mogą korzystać wszyscy mieszkańcy, bez wyjątków.

REKLAMA

W Jaworznie również pojawił się pomysł, aby za przykładem innych miast uczniowie mogli podróżować za darmo. Taki wniosek złożył radny Marcin Kozik. Mimo tego, że ten pomysł sprawdza się w wielu miastach, Jaworzno na tę chwili nie planuje wprowadzenia bezpłatnej komunikacji – Odpowiedź na mój wniosek jest mało wiążąca. Nie ma konkretnych deklaracji ze strony urzędu miejskiego, aby tego typu rozwiązania w naszym mieście wprowadzić. Można powiedzieć, że jesteśmy od tego jak najdalej. Urząd wskazuje, że mamy dobrą komunikację miejską, w miarę tanią. Jednak nie o to chodzi. Chodzi o to, aby najmłodszych mieszkańców od samego początku przekonywać do transportu publicznego – mówi radny Marcin Kozik.

Celem jest przede wszystkim promowanie postaw proekologicznych wśród dzieci i młodzieży, aby w przyszłości zamiast wsiadać do samochodu, wybierały podróż autobusem.
Darmowa komunikacja zostanie wprowadzona także w Metropolii Śląsko-Zagłębiowskiej.
W tym temacie mocno do przodu idzie metropolia śląsko-zagłębiowska, która od 1 stycznia na swoim terenie wprowadza bezpłatną komunikację miejską dla dzieci i uczniów szkół podstawowych i średnich. Koszty to około 9 mln zł – dodaje radny.
Z bezpłatnej komunikacji miejskiej w metropolii będą mogli korzystać uczniowie, którzy nie ukończyli 16. roku życia.

Bezpłatna komunikacja miejska dla uczniów przypomina sytuację ze żłobkami. Prawdopodobnie Jaworzno w przyszłości wprowadzi darmowe przejazdy dla uczniów. Gmina będzie chwaliła się swoją pomysłowością, jednak wiele lat później niż nasi sąsiedzi, u których ten pomysł już działa i się sprawdza.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki