Ile powinno kosztować OC?

REKLAMA

Jak wiesz, nie istnieje jedna, uniwersalna cena ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej dla kierowców. Wysokość składki jest ustalana indywidualnie dla każdego auta i jego właściciela. Dowiedz się, od czego zależy koszt zakupu obowiązkowego OC i ile powinno ono kosztować.

Od czego zależy cena OC

Obliczając wysokość składki OC, towarzystwa ubezpieczeniowe kalkulują ryzyko wyrządzenia szkody przez daną osobę. Im wyższe prawdopodobieństwo, że kierowca spowoduje stłuczkę, kolizję lub wypadek, tym droższa polisa. Powstaje jednak pytanie: w jaki sposób towarzystwa określają prawdopodobieństwo wyrządzenia szkody przez kierowcę? Otóż w tym celu podpierają się statystykami i na podstawie informacji demograficzno-społecznych i parametrów pojazdu oceniają właściciela pod względem ryzyka.

Podstawowym czynnikiem, który decyduje o cenie obowiązkowego ubezpieczenia, jest wiek właściciela auta. Nawet najtańsze OC dla młodych kierowców jest bowiem znacznie droższe niż przeciętna cena tej samej polisy dla starszego kierowcy z dużym doświadczeniem za kółkiem. Bardzo ważną rolę odgrywa także historia ubezpieczeniowa – im ona dłuższa i im mniej szkód ma na koncie kierowca, tym tańszą polisą może się cieszyć.

Kolejny ważnym czynnik określający wysokość składki OC to miejsce zameldowania właściciela auta. Mianowicie kierowcy mieszkający w wielkich miastach, jak Warszawa, Gdańsk czy Wrocław, płacą więcej za obowiązkowe ubezpieczenie niż kierowcy zameldowani w niewielkich miasteczkach i na wsiach. Również stan cywilny i liczba dzieci mają znaczenie, gdyż żony i mężowie z dziećmi mogą liczyć na niższe ceny OC niż osoby samotne i bezdzietne.

O wysokości składki decydują także parametry techniczne auta, z których najważniejsze są pojemność silnika oraz marka i model pojazdu. Co do zasady, im większy i dynamiczniejszy silnik, tym wyższa składka ubezpieczeniowa. Na drogie OC powinni się przygotować też właściciele samochodów uchodzących za sportowe, takich jak BMW, Mercedes, Audi czy Honda.

Ile kosztuje OC

W praktyce cena obowiązkowego ubezpieczenia może być skrajnie różna – podczas gdy pięćdziesięcioletni kierowca z dwudziestoletnim doświadczeniem za kółkiem, który jest żonaty, ma troje dzieci, mieszka na wsi i jeździ Volkswagenem Golfem z silnikiem o pojemności 1,4 l, z łatwością znajdzie polisę w cenie ok. 500 zł, kierowca w wieku 25 lat, który mieszka w Warszawie, jeździ BMW z silnikiem o pojemności 3,0 l, zdał egzamin na prawo jazdy rok temu i w tym czasie spowodował dwie stłuczki, zapłaci nawet 3000 zł za tę samą polisę. Żeby dokładnie zweryfikować aktualne ceny obowiązkowego ubezpieczenia w różnych towarzystwach, wejdź na kalkulator-oc-ac.auto.pl.

- REKLAMA - Zewnętrzne linki